banner39

Mısır'da demiryolu grevi sona erdi

Mısır'da demiryolu çalışanlarının tamamının katıldığı iki günlük grev sona erdi

Ortadoğu 09.04.2013, 14:25 09.04.2013, 14:25
Mısır'da demiryolu grevi sona erdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Makinistler ve Kondüktörler Sendikası'nın, hükümetin zam taleplerini dikkate almadığı gerekçesiyle başlattığı grev sona erdi.

Mısır Devlet Demiryolları Başkanı Hüseyin Zekeriya, Makinistler ve Kondüktörler Sendikası'nın 2 gün süren grevi sona erdirdiğini, Port Said, İsmailiye ve Süveyş'te tren seferlerinin başladığını belirtti.

Zekeriya, kuzey-güney seferlerinin ise yüzde 80'inin gerçekleştiğini ve bu sabah ilk tren seferinin Kahire'den İskenderiye'ye düzenlendiğini ifade etti.

Grevin kurumsal olarak sonlandırılmasına rağmen bazı makinistlerin bireysel olarak greve devam ettiğinin altını çizen Zekeriya, ''Vatandaşları mağdur etmemek için greve devam eden makinistlerle görüşmeler devam ediyor'' diye konuştu.

Devlet Demiryolları'ndan alınan bilgiye göre, grev nedeniyle 2 gün içinde kurum, 7 milyon cüneyh (1 milyon dolar) zarar etti.

Makinistler ve Kondüktörler Sendikası'nın, pazartesi günü hükümetin zam taleplerini dikkate almadığı gerekçesiyle başlattığı grev nedeniyle bin 100 tren seferi iptal edilmiş, binlerce yolcuya bilet parası iade edilmiş ve seferler düzenlenmemişti.

Mısırlı makinistler, maaşların iyileştirilmesi ve vatmanlar gibi ayda 8 gün izin yapılmasını istiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?