Mısır'da 'devrimi geri alma' gösterileri

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi, 30 Ağustos Cuma günü ülkenin farklı kentlerinde "Devrimi geri alma" gösterileri düzenleyeceklerini açıkladı

Mısır'da 'devrimi geri alma' gösterileri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi, Mısır halkını 30 Ağustos Cuma günü düzenlenecek "Devrimi geri alma" gösterilerine katılmaya çağırdı.

Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Mısır halkı, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine iadesi ve halka karşı suç işleyenlerin yargılanması başta olmak üzere, devrimin getirdiği haklarını da içeren taleplerinden vazgeçmeyecektir" ifadesi yer aldı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi liderlerinden Mahmud Taha AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbe karşıtı gösterilere ülkedeki her kesimden insanın katılmasının beklendiğini belirterek, "30 Haziran'da Mursi karşıtı gösterilere katılanların büyük bir kısmı, darbe sürecinde nasıl aldatıldıklarını gördü. Bu nedenle cuma günkü darbe karşıtı gösterilere katılımın yoğun olacağını düşünüyorum" dedi.

"Bizim için artık mesele Mursi'nin göreve yeniden getirilmesi boyutunu aştı" diyen Taha, "25 Ocak devriminin hedeflerini gerçekleştirmek, ülkemizi geri almak için 30 Ağustos'ta meydanlarda olacağız" ifadesini kullandı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nde yer alan Vasat Partisi'nin önde gelen isimlerinden Hatim Azzam da 30 Ağustos'ta düzenlenecek gösterilere yalnızca Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na mensup olanların ya da onların taraftarlarının değil, 25 Ocak devrimi sırasında meydana inen herkesin katılacağını savundu.

Azzam Mısır halkının, devrik lider Hüsnü Mübarek rejiminin ve askeri yönetimin geri gelmesine izin vermeyeceğini kaydetti.

Mısır'ın önde gelen Selefi eğilimli liderlerinden İsmail Ebu Hazım yanlılarının oluşturduğu Ahrar Hareketi de cuma günkü gösterilere katılacağını açıklarken, Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin sözcüsü Azzazi Ali Azzazi ve Temerrüd Hareketi sözcüsü Hasan Şahin gösterilere katılmayacaklarını duyurdu.

Öte yandan Mısır'daki muhalif hareketlerden 6 Nisan Hareketi sözcüsü Mustafa el-Haceri ise "Müslüman Kardeşlerin propagandasına izin vermeyeceğiz" diyerek, "Gösterilere katılmayacağız. Çünkü, Müslüman Kardeşler Teşkilatı her fırsatta ve ortamda kendilerinin en iyi seçenek olduğunu empoze ediyorlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 17:40
banner53
YORUM EKLE

banner39