Mısır'da 'devrimin aktörlerine' yeni ceza

Mısır'da 2011'in Ocak ayında başlayan devrimin önde gelen aktivistlerinden Ala Abdulfettah ve 10 kişi hakkında bir yıl hapis cezası verildi

Mısır'da 'devrimin aktörlerine' yeni ceza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Giza Ceza Mahkemesi, eski cumhurbaşkanı adayı Ahmed Şefik'in seçim bürosunu yakmakla suçlanan sol eğilimli aktivistler Ala Abdulfettah, kızkardeşi Mina ve 10 kişi hakkında bir yıl tecilli hapis cezasına hükmetti.

Sanıklar hakkında, Şefik şikayetçi olmamasına rağmen, eski Başsavcı Talat Abdullah tarafından, 28 Mayıs 2012 tarihinde, şiddet olaylarına karıştıkları ve Şefik'in seçim bürosunu kundakladıkları gerekçesiyle soruşturma açılması talimatı verilmişti.

Tutuklu yargılanan Ala Abdulfettah'ın yanı sıra kızkardeşi Mina ve 10 kişi hakkındaki hükmün, "özel mülke kasten zarar vermek", "hırsızlık", "insanları korkutmak" ve "güç kullanmak" suçlamalarıyla verildiği kaydedildi.

Mısır'da Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan 25 Ocak devrimindeki en etkili sol eğilimli aktivistlerinden Ala Abdulfettah, geçen yıl 30 Kasım'da, tartışmalı "gösteri yasasını" protesto amacıyla düzenlenen gösteriler sırasında güvenlik güçlerine saldırı suçlamasıyla tutuklanmıştı. 

Mısır mahkemesi, 22 Aralık'ta da, Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren 25 Ocak devriminin önde gelen oluşumlarından 6 Nisan Hareketi'nin kurucuları Ahmed Mahir, Ahmed Duma ve Muhammed Adil'i 3 yıl hapis ve 7 bin dolar para cezasına çarptırmıştı.

Darbenin ardından özellikle Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) yönelik geniş çaplı tutuklama kampanyası başlatan ve teşkilatın lider kadrosu ve üyelerinden binlerce kişiyi cezaevine gönderen Mısır makamları, son haftalarda farklı eğilimdeki aktivistler, insan hakları kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine de baskılarını artırdı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 17:13
banner53
YORUM EKLE

banner39