banner39

Mısır'da dini çatışmalara soruşturma

Mısır'da Hristiyanlarla Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda beş kişi ölürken olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı

Ortadoğu 08.04.2013, 07:07 08.04.2013, 08:04
Mısır'da dini çatışmalara soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire'nin kuzeyindeki Kalyubiye kentinde Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan ve 5 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin soruşturma açılması talimatı verdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mursi'nin olayla ilgili soruşturma başlatılması ve sonuçlarının kamuoyuna açıklanması talimatını verdiği kaydedildi.

Açıklamada, Mursi'nin yetkili kurumlarla olayları yakından takip ettiği, Kıpti vatandaşların ve Katedralin korunması için gerekli tedbirlerin alınması yönünde talimat verdiği belirtildi.

Bu arada, Kıpti Katedrali'nden yapılan açıklamada, sukunet çağrısı yapıldı ve Kıpti Patriği Tawadros'un krize çözüm bulunması için İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim ile görüşmelere devam ettiği vurgulandı.

Geçen Cuma Kahire'nin kuzeyindeki Kalyubiye iline bağlı el-Husus semtinde, biri Hristiyan diğeri Müslüman iki aile arasında çıkan çatışmada 4'ü Hristiyan biri Müslüman 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Olayın bir Hristiyanın Ezher'e bağlı bir okulun duvarına Müslümanlara hakaret içeren ifadeler yazması nedeniyle başladığı ifade edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?