banner39

Mısır'da Ebu İsmail hakkında dava açıldı

Mısır'da darbe sonrasında tutuklanan Raye Partisi Genel Başkanı Ebu İsmail hakkında, ''evrakta sahtecilik'' suçlamasıyla dava açıldı.

Ortadoğu 05.08.2013, 21:10 05.08.2013, 21:10
Mısır'da Ebu İsmail hakkında dava açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından tutuklanan Raye Partisi Genel Başkanı Hazım Salah Ebu İsmail hakkında,  ''evrakta sahtecilik'' suçlamasıyla dava açıldı.

Eski milletvekili ve Selefi görüşlü vaiz olarak da tanınan Ebu İsmail'in, 2012 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık başvurusu sırasında, annesinin ABD vatandaşlığına dair belgeleri ibraz etmediği iddia edildi.

Bu nedenle hakkında  ''evrakta sahtecilik'' iddiasıyla dava açılan Ebu İsmail'in dosyasının ceza mahkemesine sevk edildiği ve Başsavcılık tarafından Tura Cezaevi'nde tutuklu bulunan kendisine ilgili kararın tebliğ edildiği bildirildi.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu, geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık başvurusu yapan Ebu İsmail'in annesinin Mısır vatandaşlığının yanında ABD vatandaşı da olduğunu, bu durumun adaylık şartlarına aykırı olduğunu belirtmiş ve adaylığını düşürmüştü.

Ebu İsmail ise iddiaların doğru olmadığını ve bunun cumhurbaşkanlığı seçimlerinde saf dışı bırakılması için düzenlenen bir "komplo" olduğunu savunmuştu.

Ordunun müdahalesinin ardından Hazım Salah Ebu İsmail'in mal varlığına da el konulmuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?