banner15

Mısır'da erken seçim çağrısı

Güçlü Mısır Partisi, ülkedeki kötü gidişatı durdurmak için erken cumhurbaşkanlığı seçimi çağrısı yaptı.

Mısır'da erken seçim çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı adaylarından Abdulmunim Ebu'l Futuh liderliğindeki muhalif Güçlü Mısır Partisi erken cumhurbaşkanlığı seçimi çağrısı yaptı.

Güçlü Mısır Partisi Sözcüsü Ahmed İmam, yaptığı açıklamada, "Mısır'ın durumunun her geçen gün daha kötüye gittiğini ve bu şartlarda erken cumhurbaşkanlığı seçimine gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Bir televizyon programında konuşan Ebu'l Futuh, ülkenin kurtuluşu için erken seçim çağrısında bulundu, "erken seçimler, siyasi başarısızlıkla mücadelenin demokratik ve barışçıl yoludur" ifadesini kullandı.

Ebu'l Futuh erken seçim çağrısının sebebini ise "siyasi alandaki başarısızlık, insan haklarına saygı gösterilmemesi, hapishanelerde 40 bin siyasi tutuklunun bulunması, bunlardan bazısının ihmal nedeniyle ölmesi, ülke için gerçek bir tehlike oluşturan Hedasi Barajı sorununun çözülmemesi" olarak açıkladı.

Ebu'l Futuh ayrıca, "Sisi'nin oluşturduğu korku cumhuriyeti ve güvenlik güçlerinin uygulamaları nedeniyle insanların muhaliflerle bağlantıya geçmekten çekindiğini" savundu.

Dün de eski cumhurbaşkanı adayı Eymen Nur ile eski Uluslararası İşbirliği Bakanı Amr Derrac'ın da aralarında bulunduğu siyasetçi ve akademisyenlerden oluşan 9 Mısırlı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mısırlılar vatanı kurtarmaya çağrılmıştı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 19:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35