banner39

Mısır'da eski rejimin görevlilerinin adaylığına tepki

Mısır'da eski istihbarat şefinin cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklaması ülkede tepkilere sebep oldu

Ortadoğu 08.04.2012, 09:27 08.04.2012, 09:27
Mısır'da eski rejimin görevlilerinin adaylığına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Hüsnü Mübarek rejimine karşı 25 Ocak 2011'de başlayan halk ayaklanmasının hemen ardından cumhurbaşkanı yardımcılığına atanan eski istihbarat şefi Ömer Süleyman'ın, mayıs ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını açıklaması tepkilere yol açtı.

Mübarek sonrası yapılan ilk bağımsız ve şeffaf seçimlerden birinci çıkan Müslüman Kardeşler tarafından kurulan Hürriyet ve Adalet Partisi, bir bildiri yayımlayarak, Ömer Süleyman'ın adaylığına tepki gösterdi.

Bildiride, "Devrim, onun cumhurbaşkanı yardımcılığını reddetti ama o hala cumhurbaşkanı olmak istiyor" denildi.

Ömer Süleyman'ın adaylığına karşı en sert tepki ise Mısır'ın ünlü muhalif lideri Eymen Nur'dan geldi. Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için başvuru süresi dolmadan, gerekli 30 bin imzayı toplamaya çalışan Yeni Yarın Partisi lideri Eymen Nur, tüm adayları Ömer Süleyman'a karşı ittifak kurmaya çağırdı.

Ömer Süleyman'ın, devrimin geleceği için tehlikeli olduğunu savunan Nur, Süleyman'ın eski rejimin adamı olduğunu öne sürdü.

Mısır medyasında Ömer Süleyman'ın eski rejimi devam ettirmek adına cumhurbaşkanı olmak istediği yorumları yapılırken, kendisini ''Modern İslamcı parti'' olarak nitelendiren Vasat Partisi'nden yapılan açıklamada, eski istihbarat şefi Süleyman'ın cumhurbaşkanlığı adaylığının, ülkede ikinci bir devrim dalgası talebine yol açabileceği ileri sürüldü.

Ömer Süleyman'ın adaylığına Selefi gruplardan yorum gelmezken, Mübarek rejiminin son başbakanı ve cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklayan Ahmed Şefik, Ömer Süleyman'ın adaylığını tebrik eden tek isim oldu.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü