banner39

Mısır'da futbol seyircisinden ilk kez darbeye tavır

Mısır'da, ülkenin en fazla şampiyon olan takımı El Ehli'nin taraftar grubu "Ultras", askeri darbe karşıtı gösterilere katıldı

Ortadoğu 05.08.2013, 16:35 05.08.2013, 16:44
Mısır'da futbol seyircisinden ilk kez darbeye tavır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinde, meydanları coşturarak büyük rol oynayan ve ülkenin en fazla şampiyonluğa sahip El Ehli kulübünün taraftar grubu "Ultras", demokrasi yanlısı gösterilere katıldı. Ultras, bu eylemiyle darbeye karşı çıkan ilk futbol taraftar grubu oldu.

Ultras'ın tribün liderleri ve amigoları, büyük bir taraftar topluluğuyla darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki gösterilerde yer almaya başladı. Dün akşam yapılan Kadir Gecesi kutlamaları ve darbeye karşı milyonluk gösteride, Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda bulunan Ultras'ın tribün liderleri, taraftar grubunun armalarının bulunduğu tişörtlerle sahneye çıkarak, slogan attırdı. Söylettikleri şarkılar, çaldıkları davul ve attırdıkları sloganlarla meydanı coşturan Ultras Grubu, Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda "Darbeye karşıyız" mesajı verdi.

Savunma Bakanı Abdulfettah Es-Sisi aleyhine sloganlar atan grup üyelerinden bazılarının, 2012 yılında Port Said olaylarında ölen 74 seyircinin anısına giydikleri tişörtler de dikkati çekti.

"Futbol seyircileri darbeye karşı"

Ultras'ın meydanlara inerek darbeye karşı çıkıp tarafsız kalmayacağını göstermesi, Mısır'da futbol seyircisinin ilk defa darbeye karşı tavır aldığı yönünde yorumlandı.

El Ehli taraftar grubu Ultras'ın desteğiyle moral bulan demokrasi yanlısı göstericiler, yaşanan darbenin demokrasi değerlerini yok etmesinin, takım taraftarlarını da harekete geçirdiğini ifade etti. Göstericiler futbol seyircisinin desteğini yanlarında görmekten duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Mısır'da 1907 yılında kurulan ve 37 kez lig şampiyonluğu kazanan El Ehli Kulübü'nün 2 büyük taraftar grubu bulunuyor. Bu gruplardan Ultras darbeye karşı tavır alırken, "Kırmızı Şeytanlar1" adlı diğer grup ise daha önce yaptığı açıklamada, müdahaleyi destekleyerek, karşıt gösterilerde yer almayacaklarını duyurmuştu.

Ülkede 25 Ocak 2011'de yaşanan halk ayaklanması sırasında tüm takımların taraftarları gösterilere katılmış, bir çok maçta tribünlerden Mübarek ve İçişleri Bakanı Habib El Adli aleyhine slogan atmıştı.

Ordunun müdahalesiyle Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırmasına yol açan ve 30 Haziran'da başlayan muhalif gösterilere ise bazı takımların taraftarları destek vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?