banner39

Mısır'da gaz bombalı müdahale

Mısır polisi, 6 Ekim bölgesindeki göstericilere göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahale etti.

Ortadoğu 02.08.2013, 23:09 03.08.2013, 03:48
Mısır'da gaz bombalı müdahale

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire'nin 6 Ekim Köprüsü yakınındaki Serbest Medya Bölgesi önünde toplanan darbe karşıtı göstericilere müdahale eden polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz bombası kullandı.

Kahire'nin 6 October Köprüsü civarında basın kuruluşlarının yer aldığı Serbest Medya Bölgesi önünde toplanan göstericiler, darbe karşıtı gösterilere karşı uygulanan karartmaya son verilmesini istedi. Medya Serbest Bölgesine girerek yetkililerle görüşmek isteyen darbe karşıtı göstericilere polis göz yaşatıcı gaz bombasıyla müdahale etti.

Polisin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullanması sonucu çok sayıda kişinin boğulma tehlikesi geçirdiği, göstericilerin ana caddeye doğru çekilmesiyle trafik akışının olumsuz etkilendiği belirtildi.

Mısır Bakanlar Kurulu, daha önce aldığı kararla İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'i, "Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki gösterilerde ülke güvenliğini tehdit eden tehlikeleri" sona erdirmekle görevlendirmişti.

MISIR MÜFTÜLÜĞÜ'NDEN GÜVENLİK GÜÇLERİNE ÇAĞRI

Mısır Müftülüğü, güvenlik güçlerine barışçıl gösterilere müdahale etmemeleri çağrısında bulundu.

Müftülükten yapılan yazılı açıklamada, "Barışçıl gösteri yapmak anayasa ve kanunun vatandaşlara tanıdığı bir haktır. Gösteriler devlete zarar vermediği sürece devletin bu gösterilere müdahale etmemesi ve göstericileri koruması gerekir" denildi.

Açıklamada, göstericilerin üzerlerinde silah bulundurmasına ilişkin "Tipi ne olursa olsun göstericilerin silah taşıması dinen haramdır" ifadesi kullanıldı.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?