Mısır'da geçici yönetimden yatırım haritası

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 35 milyar cüneyh (10 milyar TL) yatırım yapılmasını hedefleyen yatırım haritası hazırladı

Mısır'da geçici yönetimden yatırım haritası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Münir Fahri Abdunnur, bakanlığın ülkeye 35 milyar cüneyh (10 milyar TL) değerinde yatırım yapılmasını hedefleyen bir endüstriyel yatırım haritası hazırladı.

Abdunnur tarafından yapılan yazılı açıklamada, 5 yıl içinde 35 milyar cüneyh (10 milyar TL) değerinde yatırım yapılması beklenen, ülkedeki bütün yatırım fırsatlarının yer aldığı, Mısır'ın ilk kapsamlı endüstriyel yatırım haritasının hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada, bakanlık tarafından hazırlanan haritada endüstriyel arazilerin kullanımları hakkında kapsamlı verilerin, maden ile doğal kaynakların bulunduğu alanların ve endüstriyel yatırım için önerilen bölgelerin yer aldığı ifade edildi.

Haritanın, yatırımcıların işlerini kolaylaştırmasının hedeflendiği kaydedilirken, en önemli yatırım imkanları hakkında bilgi verdiği ve yatırım kararı alınması için sarfedilen zamandan yüzde 50 tasarruf edilmesinin sağlandığı aktarıldı.

Haritanın 5 yıl içinde 35 milyar cüneyh (10 milyar TL) değerinde yatırımı çekmeyi planladığı tekrarlanırken, planın, 3 bin fabrika, orta ve küçük ölçekli 22 sanayi bölgesi yapılmasını öngördüğü, 1,5 milyon kişiye ise istihdam imkanı sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Yatırım yapılması önerilen sektörler arasında gıda, inşaat malzemesi, maden, elektronik, kimya, petrokimya, gübre, tekstil ve hazır giyim olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 12:18
banner53
YORUM EKLE

banner39