banner39

Mısır'da gösteri kanunu tasarısı reddedildi

Mısır'daki siyasi partilerin tamamı, hükümetin tartışmaya açtığı gösteri kanunu tasarısını reddetti

Ortadoğu 22.10.2013, 10:00 22.10.2013, 10:00
Mısır'da gösteri kanunu tasarısı reddedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Başbakan Yardımcısı Ziyad Bahauddin'in gösteri kanunu tasarısını görüşmek için düzenlediği toplantıya katılan siyasi güçlerin tamamının tasarıyı reddettiği bildirildi.

Nur Partisi Başkanlık Konseyi Üyesi Talat Merzuk, yaptığı yazılı açıklamada, gösteri kanunu tasarısının tüm siyasi güçler tarafından reddedildiğini belirterek, kanunun geçici hükümet tarafından değil millet meclisi tarafından çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Merzuk, Bahauddin'in, siyasi güçlerin görüş ve önerilerini geçici Başbakan Hazim el-Biblavi'ye iletme sözü verdiğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bahauddin'in düzenlediği toplantıya Nur Partisi, Mısır Demokrat Partisi, Özgür Mısırlılar Partisi, Halk Akımı Partisi, Mısır Özgürlük Partisi ve İsyan Hareketi temsilcilerinin yanı sıra bazı kanaat önderlerinin katıldığı ifade edildi.

Dün geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un başkanlığında toplanan Ulusal Savunma Konseyi, gösteri kanununu tasarısının halk tarafından 1 hafta tartışılması kararı alınmıştı.

Son günlerde bakanlar kurulunun onayladığı yeni gösteri yasasına birçok siyasi güç itiraz etmişti. Kanun, geçici Cumhurbaşkanı Mansur onayladıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yeni gösteri yasası, 21 maddeden oluşuyor ve bu maddelerden bazıları ibadet yerlerinde genel toplantı veya gösteri düzenlenmesini yasakladığı gibi diğer yerlerde yürüyüş ve gösterilere katılanların da herhangi bir silah, mühimmat, havai fişek ve yanıcı madde taşımalarını, kişinin yüzünün tanınmasını engelleyici maske veya herhangi bir şeyle kapatmasını da yasaklıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?