banner39

Mısır'da gösteriler büyüyor

Mısır'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine itiraz eden gençler Tahrir Meydanı’na yürüdü, Ahmet Şefik'in seçim bürosu ateşe verildi

Ortadoğu 29.05.2012, 01:06 29.05.2012, 09:32
Mısır'da gösteriler büyüyor

Abdullah Aydogan Kalabalık / Dünya Bülteni / Kahire

Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimleri resmi sonuçlarının açıklanmasının ve Müslüman Kardeşler adayı Mursi’nin ve eski rejimin kalıntısı Ahmed Şefik ikinci tura kalmasının ardından, yüzlerce gösterici Tahrir Meydanı’nda toplanmaya başladı.  

Sonuçlara itiraz eden kızgın göstericilerin sayısı her geçen dakika daha da artıyor. Yarın Tahrir Meydanı’nda büyük bir miting yapılması bekleniyor.

Ahmed Şefik’in Dokki’te seçim bürosu ateşe verildi. Mısır televizyonları binanın yanarken çekilmiş görüntülerini yayımladı.

Saldırıda yaralanan olmadı, yangının da büyümeden söndürüldüğü açıklandı. Polis olayla ilgili olarak sekiz kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Baltacı grupların göstericilere saldırdığı şeklinde haberler var. Bazı Mısırlılar olayların büyümesinden endişe ettiğini açıkladı.

Televizyon kanalları gösterileri canlı veriyor. Televizyon kanallarına bağlanan Mısırlılar, seçim sonuçlarının kabul edilmesinin gerektiğini ifade ederek gösterilerin durdurulması gerektiğini belirtiyor. Bu durumun ülkenin demokratik sürecini engellediğini ifade eden vatandaşlar, bu tür görüntülerden artık bıktıklarını ve ülkede istikrar ortamının tekrar başlamasının gereğini dile getiriyor.

Bazı vatandaşlar ise, Yüksek Askeri Konsey’in olaylara acilen müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Göstericilerin Hamdin Sabahi taraftarları olduğu belirtildi.

Seçim Kurulu, Mursi ve Şefik'i onayladı

Öte yandan, Mısır Yüksek Seçim Kurulu, geçtiğimiz hafta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin resmî sonucunu açıkladı. Seçim sonuçlarına yapılan itirazları da reddeden Kurul, 16-17 Haziran tarihlerinde yapılacak ikinci tura Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi ile Mübarek rejiminin son başbakanı Ahmet Şefik'in katılacağını resmen duyurdu.

Yarışta büyük bir sürprize imza atarak üçüncü sırada yer alan milliyetçi Kerame Partisi Lideri Hamdin Sabbahi ile dördüncü ve beşinci sırada yer alan Abdul Munim Ebul Futuh ve Amr Musa seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İtirazın temel dayanağı olarak ise yaklaşık 900 bin ordu ve emniyet mensubunun sivil elbise giyerek oy kullanması gösterilmişti. Sabbahi seçimleri boykot edeceklerini açıklarken, Ebul Futuh Müslüman Kardeşler için ciddi bir bölünme riski taşıyan parti kurma çalışmalarına başladığını duyurdu.

Daha önce de hareketten ayrılan bazı isimler farklı isimlerle parti kurmuş ancak başarılı olamamıştı. Ebul Futuh'un tıpkı Refah Partisi'nden ayrılarak AK Parti'yi kuran Recep Tayyip Erdoğan'ın yolunda ilerleyerek daha merkezde duran bir parti kurmak istediği belirtiliyor.

MUHTEMEL SEÇİM SENARYOLARI

Mısır'da en kötü senaryo olarak adlandırılan Mursi-Şefik yarışında hangi tarafın üstün geleceği konusunda farklı yorumlar yapılıyor. Mursi'nin, ilk turdaki yüzde 25'lik oya ek olarak Ebul Futuh'u destekleyen yüzde 18'lik kesimin büyük bir kısmının oyunu alabileceği söyleniyor. Aynı şekilde Amr Musa'yı destekleyen yüzde 11'lik kesimin de yüzde 25 civarında oy alan Şefik için sandığa gitmesi bekleniyor.

Bu durumda her iki kesimin de oy oranının birbirine çok yakın olacağını öne süren uzmanlar, seçimin kaderine Sabbahi taraftarlarının hükmedeceğini ifade ediyor. Ancak Mübarek rejiminin devrilmesinde büyük bir pay sahibi olan Sabbahi yanlılarının, kim iktidara gelirse gelsin meydanları doldurarak ikinci bir devrim için düğmeye basacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?