banner15

Mısır'da gösteriler ikinci gününde:5 ölü

Mısır'daki darbenin yıldönümü nedeniyle dün başlayan gösteriler bugün de ülkenin birçok şehrinde devam etti. Şu ana kadar gösterilerde 5 kişi hayatını kaybetti.

Mısır'da gösteriler ikinci gününde:5 ölü

İslam Osmanoğlu / Dünya Bülteni / Kahire

Mısır’da cuma namazının ardından bugün de eylemler düzenlendi. Bugünkü eylemler darbenin birinci yıldönümü nedeniyle dün başlatılan protestoların bir devamı olarak nitelendirildi. Darbenin birinci yılında ülke genelinde düzenlenen gösterilerde 5 kişi öldü, 196 kişi gözaltına alındı.

Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu tarafınan organize edilen eylemler Kahire, Dekahliyye, Şarkiyye, Garbiyye, Menufiyye ve Kefr eş Şeyh gibi vilayetlerde insan zinciri ve yürüyüş şeklinde devam ediyor.

Dekahliyye’de Uveyş el Hacer köyünde ve Şarkiyye vilayetinin Fakus kasabasında toplanan Ihvan taraftarları Mursi’nin geri işbaşına gelmesi ve Rabia ve Nahda şehitlerinin kısasının alınması için sloganlar attı. Eylemcilerin Rabia bayrakları taşıdığı ve darbe karşıtı sloganlar attığı gözlendi.

Garbiyye vilayetinin Santa, Beltım ve Bereket Seba kasabalarında ise insan zincirleri oluşturan eylemciler, 41 bin tutuklunun serbest bırakılmasını istedi. Eylemciler özellikle de kadın tutukluların maruz kaldığı taciz, tecavüz ve işkenceleri kınadı.

Giza’da ise dün güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybeden Muhammed Behaiddin’in cenazesi kaldırıldı.  Görgü tanıkları, cuma namazının ardından Sabah Mescidi’nden hareket eden cenaze konvoyuna güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini belirtti.  

İskenderiye’de bugün eylemler vardı. Rarbia pankarları taşıyan eylemciler, Abdulfettah el Sisi’nin görevinden alınmasını ve yargıç karşısına çıkarılmasını istedi.

Mısır’ın güney şehirlerinde de eylemler vardı. Asyut ve Asvan’da darbe karşıtı eylemler düzenlendi.

İskenderiye’de dün hayatını kaybeden kız öğrenci Hibe Abdulalim’in cenazesinin hala defenedilemediği belirtiliyor. Ailenin avukatı Hibe’nin babasının polis tarafından sorgulandığını söyledi.

5 ÖLÜ 196 GÖZALTI

Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı askeri darbenin birinci yılında ülke genelinde düzenlenen gösterilerde biri polis 5 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı, 196 kişi de gözaltına alındı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi dünkü gösterilerde 3 göstericinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Daha önce 2 göstericinin öldüğünü açıklayan darbe karşıtı ittifak, Feyyum'da ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırılan 1 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "dünkü gösteriler sırasında Kahire'nin güneyindeki Ayn Hılvan'da polis noktası olarak kullanılan kapalı haldeki bir binaya Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarınca molotof kokteyli atıldığı, binada yangın çıktığı" belirtildi. Güvenlik güçlerinin çok sayıda İhvan mensubunu gözaltına aldığı aktarılan açıklamada, olayda 1 polisin öldüğü, bazı güvenlik güçlerinin de yaralandığı ifade edildi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te Abdulfettah es-Sisi liderliğinde gerçekleştirilen askeri darbenin ardından ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi görevden alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 09:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48