banner39

Mısır'da gösterilerin günü

Mısır'da yeni anayasa taslağına destek ve tepki için 'cuma gösterileri' düzenlenecek.

Ortadoğu 13.12.2012, 22:25 14.12.2012, 08:15
Mısır'da gösterilerin günü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muhammed Mursi tarafından kabul edilen ve 15-22 Aralık günlerinde referanduma sunulacak yeni anayasa taslağına destek ve tepki için  'cuma gösterileri' düzenleneceği bildirildi.

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Sekreteri Mahmud Hüseyin tarafından yapılan yazılı açıklamada, anayasanın referandumda evet oyu alabilmesi için destek mitingleri düzenleme amacıyla başkent Kahire'deki büyük camilerin önünde toplanma, ardından Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'na doğru yürüme çağrısı yapıldı.

Hürriyet ve Adalet Partisi Basın Danışmanı Murad Ali de destek mitingleri düzenleneceğini, ancak gösterilerin yer ve zamanının kentlerdeki parti teşkilatları tarafından belirleneceğini söyledi.

Buna karşılık, muhalif partiler de büyük camilerden Tahrir Meydanı'na ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürümek suretiyle 'Anayasaya hayır' adı altında düzenleyecekleri gösterilere katılım çağrısı yaptı.

6 Nisan Hareketi üyelerinden Amr Ali, gösteriler boyunca yeni anayasanın olumsuzluklarına ilişkin bilgilendirme broşürleri dağıtılacağını ifade etti.

Mursi'ye ''referandumu iptal et'' çağırısı

Mısır Anayasa Partisi (AP) Genel Başkanı Muhammed el-Baradey, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye referandumu iptal etmesi çağrısında bulundu.

Baradey, Mısır televizyonunda yaptığı konuşmada, ''Sayın Mursi, iş işten geçmeden önce referandumu iptal et. Mursi ve cemaati Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na sesleniyorum: Allah'tan korkun. Çünkü bu anayasa istikrarsızlığa neden oluyor'' ifadesini kullandı.

El-Baradey, şunları belirtti:

''Mursi'nin yönetimi bırakmasını talep etmiyoruz. Şimdiki anayasa batıldır, meşruluğunu kaybetmiştir. Geçici bir anayasa ile de yaşarız. Ancak tek bir grup tarafından hazırlanmamış olan demokratik bir anayasa istiyoruz.''

Yorumlar (1)
MEHMET 10 yıl önce
demokras demokrasi dediler simdide demokrasiye razi degiller eger kendi zihniyetleri hakim olsaydi ozaman demokrasiden razi olacaklardi cunku allahin hukmumlerini isdemiyorlar onun icin ciyak ciak feryad ediyorlar
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?