Mısır'da halk devrimini yeniden kazanıyor

Ülke genelinde 100 binlerce kişinin katıldığı "Halk devrimini yeniden kazanıyor" gösterilerinde askeri darbe protesto ediliyor. Darbe karşıtları Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplandı.

Mısır'da halk devrimini yeniden kazanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki askeri darbeye karşı, ülke genelinde "Halk devrimini yeniden kazanıyor" sloganı altında başlatılan gösteriler, başta başkent Kahire olmak üzere Mısır'ın 26 kenti ile 30'dan fazla ilçesinde devam ediyor. 

Cuma namazının ardından Kahire caddelerinde yürümeye başlayan göstericiler, "Rabia işareti" yaparak, askeri darbenin son bulmasını isteyen ve demokratik taleplerini dile getiren pankartlar açtılar. Kahire'deki 25 camide toplanan 100 binlerce protestocu, Nasır City, El Muhendesin, Seyide Zeynep, Şubra, Merc semtleriyle El Haram, Cemaat Düvel Arabiye ve Lübnan caddelerinde darbe karşıtı gösteriler düzenlediler. 

Kahire'deki Sifenks Meydanı'nda bulunan göstericilere Mısır güvenlik kuvvetleri göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti. Mısır ordusu ve polisi, Kahire'deki gösterilerden dolayı havalanı ve Tahrir Meydanı çevresine zırhlı birlikler konuşlandırırken, ana arterlerde de güvenlik önlemlerini arttırdı. Gösterilerden dolayı Kahire'nin birçok semtinde trafik aksadı. 

Gösterilere Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile Hürriyet ve Adalet Partisi dışında, Selefi gruplar ile bazı Sol ve Liberal hareketlerin de destek verdiği, katılımın darbe karşıtı diğer kesimler tarafından da desteklendiği gözleniyor. 

"KAZANIMLARIN TEKRAR ELDE EDİLMESİ..."

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de Kornej Caddesi ile Kaid El İbrahim Cami önünde toplanan binlerce kişi darbeyi protesto ediyor. Gösteriler ile ilgili bir açıklama yapan Mısır Darbe Karşıtları Cephesi, gösterilerin 25 Ocak Devrimi ile elde edilen kazanımların tekrar elde edilmesi, halkın oyları ile seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin serbest bırakılması, ülke genelinde asker tarafından tutuklanan siyasi tutukluların serbest bırakılması ve demokrasinin desteklenmesi amacıyla düzenlendiğini açıkladı. 

Mısır İçişleri Bakanlığı gösterilerden önce ülke genelinde güvenlik tedbirlerini arttırmıştı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı da yazılı açıklama yaparak, devlet kontrolündeki medyanın darbe karşıtı göstericilere yönelik "Terörist" suçlamalarını kınadı. 

SİVİL SİYASETE DÖNÜLMEK İSTENİYOR

Mısır'ın üçüncü büyük kenti Mansura'da darbe karşıtı binlerce gösterici stadyum çevresinde toplanarak, sivil siyasete dönülmesi ve ülkenin meşru siyasi temsilcilerinin cezaevinden çıkarak tekrar yönetime gelmesini istedi. 

Nil Deltası boyunca sıralanan Şarkıye, Minye, Sohac, Zagazig kentlerinde de geniş katılımlı gösteriler yapıldığı bölgede bulunan ilçelerin büyük bir kısmında da askeri darbenin protesto edildiği bildiriliyor.

Ülkenin güneyinde yer alan Asvan, Asyut, Beni Suef ve Luksor kentlerinin de tarihlerinin en yüksek katılımlı gösterilere sahne olduğu kaydediliyor. Asvan'da göstericiler motosiklet ve bisikletler ile darbeye karşı demokrasi konvoyları oluşturdular. 

Süveyş kanalı boyunca sıralanan Süveyş, İsmailiye ve Port Said kentlerinde göstericiler, valilik ve kamu binalarına yürüyüşler gerçekleştirerek darbeyi protesto etti ve demokratik haklarını istediler. 

SİNA'DA KONVOY OLUŞTURULDU

Libya sınırında yer alan Marsa Matruh kentinde, 100 bine yakın protestocunun katıldığı gösteriler düzenlendi. Sina'da yer alan El Ariş kentinde ise Cuma namazı sonrası göstericilerin valikik binasına yürüyüş gerçekleştirdikleri ve Bedevi kabilelerinin uzun araç konvoyları oluşturdukları bildirildi. 

El Ariş'teki gösterilerden dolayı El Ariş ile Gazze sınırındaki Refah kenti arasındaki karayolu ulaşıma kapatıldı. 

Marsa Matruh kenti sakinleri, ülkedeki askeri darbe sona erene kadar barışçıl gösteriler düzenlemekte kararlı olduklarını belirttiler.

Mısır genelindeki gösterilere katılımın çok yüksek olduğu ve birçok kentte düzenlenen gösterilerin tarihi kalabalıklara tanıklık ettiği kaydediliyor. 

POLİS, GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇTI

Mısır'da bugün Cuma namazı sonrası başlatılan gösterilerde güvenlik kuvvetlerinin darbe karşıtı göstericilere ateş açması sonucunda yine kan aktı. Zagazig kentinde polisin açtığı ateş sonucu 1 kişi hayatını kaybederken, onlarca göstericinin yaralandığı bildirildi. 

Port Said kentinde de darbeye karşı gösteri yapan kalabalığa "Baltacı" olarak bilinen suç gruplarının saldırısı sonucunda 1 kişinin öldüğü ve çok sayıda göstericinin yaralandığı ifade edildi. 

Her iki kentteki saldırılara ilişkin resmi makamlar tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Mısır'ın başkenti Kahire'de "Halk devrimini geri kazanıyor" adı altında düzenlenen gösterilerde darbe karşıtları Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, darbe karşıtları düzenledikleri yürüyüşün sonunda Kahire'nin doğusunda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yakın bir caddede toplandı.

Darbe karşıtları gösteride Rabia işareti yaparak, görevinden azledilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yeniden yönetime gelmesi çağrısı yaptı. Gösteriler sırasında saray yakınlarında yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Kahire'nin batısındaki Giza'da da darbe karşıtları şehrin işlek caddelerinden kabul edilen Arap Birliği Caddesi'nde toplandı.

Güvenlik güçleri, göstericilerin 2 hafta önce çatışmaların yaşandığı Mustafa Mahmud Meydanı'na ulaşmasına engel olmak için göz yaşartıcı bombayla müdahalede bulundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 01:15
banner53
YORUM EKLE

banner39