banner15

Mısır'da her beş kişiden sadece biri sandığa gitti

Darbeden sonra ilk kez genel seçimlerin yapıldığı Mısır'da halk sandık başına gitmiyor. Mısır halkının sadece yüzde 20'si şu ana kadar sandık başına gitti.

Mısır'da her beş kişiden sadece biri sandığa gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da, resmi sonuçlara göre, 14 ilde gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin ilk aşamasında 273 adayın milletvekili seçildiği bildirildi.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 ve 13 ilde ayrı ayrı olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilen seçimlerin ilk aşamasının ilk turunda yüzde 21, ikincisinde yüzde 26 katılım oranıyla 273 kişinin milletvekili olmaya hak kazandığını duyurdu.

YSK Başkanı Eymen Abbas, düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin ilk aşamasında  5'i kadın, 12'si 25 yaş altında olmak üzere bağımsızlardan 213 kişinin, parti listelerinden de 60 kişinin milletvekili seçildiğini söyledi.

YSK daha önce yaptığı açıklamada, Er-Reml Evvel, Demenhur kentleri ile Beni Suveyf'te 4 seçim bölgesinde de seçimlerin iptali ve 13 kişinin adaylığının düşürüldüğünü duyurmuştu. Bu bölgelerde seçimlerin ilerleyen tarihlerde yapılması bekleniyor.

Seçimler birinci aşamada 14, ikinci aşamada başkent Kahire'nin de içinde bulunduğu 13 ilde gerçekleşiyor. Her aşama ayrıca 2 turdan oluşuyor. İlk aşamanın ilk turunda halk, parti listeleri ve bağımsızların seçimi için sandık başına giderken, salt çoğunluğa ulaşamayan bağımsız adaylar arasında ikinci turda ayrı bir oylama yapılıyor. İkinci turda en çok oyu alan adaylar milletvekili olmaya hak kazanıyor. 14 il bazında yapılan ilk aşamanın ilk turu yurt dışında 17-18, yurt içinde 18-19 Ekim tarihlerinde yapılmıştı. İkinci tur ise yurt dışında 26-27, yurt içinde de 27-28 Ekim'de gerçekleşti.

13 il bazında yapılacak ikinci aşamanın ilk tur seçimlerinin yurt dışında 21-22, yurt içinde 22-23 Kasım, ikinci turunun ise yurt dışında 30 Kasım-1 Aralık, yurt içinde 1-2 Aralık tarihlerinde yapılması planlanıyor.

Yeni parlamento 596 milletvekilinden oluşacak. Bunlardan 448'i bağımsız milletvekili. Birinci aşamada 226, ikinci aşamada 222 aday seçilecek. Parlamentoya sadece 120 milletvekili siyasi parti listelerinden girebilecek. Anayasaya göre milletvekillerinin yüzde 5'ini yani 28 milletvekilini Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi bağımsız aday listesinden atayacak.

Kesin seçim sonuçlarına göre ilk turda parti listeleri kontenjanına ayrılan 60 sandalyenin tamamını "Mısır Sevgisi İçin Koalisyonu"nun elde ettiği, 226 koltuk için yarışan 2 bin 548 bağımsız adaydan sadece 4'ünün milletvekili olmaya hak kazandığı ve 222 koltuk için yeniden seçim yapılacağı kaydedilmişti.

Yüksek Seçim Kurulu sözcüsü Ömer Mervan, yaptığı yazılı açıklamada, seçimin ilk aşamasının birinci turunda 4 adayın gerekli salt çoğunluğu sağlayarak seçilmesinin ve Er-Reml Evvel, Demenhur kentleri ile Beni Suveyf'te 4 seçim bölgesinde de seçimlerin iptali ve 13 kişinin adaylığının düşürülmesinin ardından gerçekleştirilen ikinci turda adayların sadece 99 seçim bölgesinde 209 sandalye için yarıştığını ifade etmişti. Açıklamada, ikinci turda en fazla oyu alan adayın seçileceği kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 10:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35