Mısır'da Hişam Kandil bilmecesi

Mısırlılar, başbakan olarak atanan Hişam Kandil'in ülkeyi içinde bulunduğu krizden çıkarıp çıkaramayacağı konusunda ikiye bölündü.

Mısır'da Hişam Kandil bilmecesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından başbakan olarak atanan Hişam Kandil, yeni hükümeti kurmak için görüşmelerine devam ederken, Mısır sokakları Kandil'in ülkeyi içinde bulunduğu krizden çıkarıp çıkaramayacağı konusunda ikiye bölündü.

Bazı Mısırlılar, Cumhurbaşkanı Mursi'nin, Sulama Bakanı olan Hişam Kandil'i başbakan olarak atamasını, ''İsmi anons edildiği zaman simasının zorlukla hatırlanması'' sebebiyle şaşkınlıkla karşılarken, bazıları ise Kandil'in başbakan olarak atanmasını, ''Genç, iyi bir üne sahip ve Mursi'nin ona güvenmesi'' etkenleriyle olumlu bulduklarını ifade etti.

Mısırlı Ramazan Muhammed, Kandil'in bu görev için uygun olmadığına işaret ederek, ''Bu görev, devleti yönetebilecek kudrette bir şahsiyet gelmelidir. Hişam Kandil'in tecrübesi bu görev için yetersizdir'' dedi.

Mühendis Hazım el-Hanfevi ise her ülkenin büyük sorunlar yaşadığının altını çizerek, Başbakan Kandil'i tanımadığını ancak Cumhurbaşkanı Mursi ile gerçekleştireceği koordineli çalışmayla başarılı olabileceğini ifade etti.

''Başbakanın ekonomist olacağını tahmin ediyordum''

Adil Nida, ''Başbakanın, ülkenin içinde bulunduğu şartlar göz önüne alınırsa bir ekonomist olacağını düşünüyordum. Cumhurbaşkanı Mursi'nin, bu seçiminin isabetli olmasını temenni ediyorum'' diye konuştu.

Bir grup da Mursi'nin, Kandil'i başbakanlığa ataması ile Kandil'in, Addis Ababa şehrinde iki hafta önce yapılan Afrika Zirvesi'nde Mursi'ye eşlik etmesi arasında bağ olduğunu düşünüyor.

Vatandaş Muhammed Cemil, ''Mursi, Hişam Kandil'i, yaptığı detaylı araştırmalardan, özellikle de onunla beraber yaptığı Addis Ababa ziyaretinden sonra başbakan olarak atamaya karar verdiğini'' söyledi.

Hişam Kandil'in sakalı tartışma konusu

Başbakan Kandil'in, sakallı olması, sakallı bir bakanı ancak dini meselelere ait görevlerde görmeye alışkın olan Mısır halkının gündemini meşgul eden başka bir konu oldu.

Malihi es-Seyyid ve Siham Abdulhadi Hanım, başbakanın herhangi bir İslami gruba mensup olmasının kendilerini etkilemeyeceğini, önemli olanın gerçekleştireceği icraatları olduğunu vurguladı.

Hüseyin Ahmed ve Halit Abdulhadi, Başbakan Kandil'in yaşının genç olmasının olumlu bulduklarını belirterek, ''Başbakanın genç olması, yeni fikirler üretmesi ve yeni atılımlar yapması anlamına gelir'' dediler.

El-Ehram Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Ziya Reşvan, Kandil'in bu göreve getirilmesini sakıncalı bulduğunu gizlemeden, ''Hişam Kandil tanınmamış birisidir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Mursi, müstakil ve ulusal birisini Başbakan olarak atayacağına dair söz vermişti. Görülen o ki, Mursi seçimini başka ölçülere göre yapmış. Sonucuna da birlikte katlanacaklardır'' diye konuştu.

Başbakanın görevini yerine getiremeyeceğini düşünen Ziye Reşvan ise ''Bu göreve idari ve ekonomik teknokrat gelebilirdi. Ancak Hişam Kandil, su kaynakları teknokratıdır'' dedi.

Hişam Kandil, Temmuz 2011 Dr. İsam Şerif ve Aralık 2011 Dr. Kemal Ganzuri hükümetlerinde Sulama Bakanlığı görevinde bulunmuştu.

Kandil, Sulama Bakanlığı'nda Nil Nehri Su Sektörü Başkanı olarak da görev yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 07:14
banner53
YORUM EKLE

banner39