banner15

Mısır'da Hristiyan-Müslüman çatışması

Minye şehrinde Kıpti bir Hristiyanla Müslüman bir kadın arasında ilişki olduğu söylentileri üzerine çatışma çıktı

Mısır'da Hristiyan-Müslüman çatışması

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni/ Kahire

Mısır'ın güneyinde bulunan Minye şehrine bağlı Karam köyünde bir Kıpti Hristiyan ile Müslüman bir kadının ilişki yaşadığı söylentilerinin ardından, Müslüman ve Hristiyanlar birbirlerinin evlerine saldırdı.

Mısır'da yayımlanan Şuruk gazetesinin haberine göre ilişki söylentileri üzerine 300 kişilik Müslüman bir grup Hristiyanlara saldırı girişiminde bulundu. Bunun üzerine Hristiyanlar da karşılık verince saldırılar çatışmaya dönüştü. Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle 20 kişi gözaltına alındı, 6'sı tutuklandı.

İddialara göre ilişkinin duyulmasıyla Hristiyan genç Eşref Ebu Atiyye annesini köyde bırakarak kaçtı. Kızın ailesi ise 300 kişilik bir grupla Ebu Atiyye'nin evini bastı. Köydeki diğer Hristiyanların karışmasıyla olaylar büyüdü ve çatışmaya dönüştü.

Olaylar sonucunda Hristiyanlara ait 6, Müslümanlara ait 3 ev kundaklandı. Mısır Kıptilerinin dini lideri Papa Tavadros, halka itidal çağrısında bulundu. Ülkenin Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi de bir açıklamaya yayınlayarak olayları kınadığını söyledi ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 11:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48