banner39

Mısır'da Hristiyanlarla Müslümanlar el ele

Tahrir meydanında toplanan ve birlik yürüyüşü yapan Müslüman ve Hristiyanlara askerden de destek geldi

Ortadoğu 11.03.2011, 16:16 11.03.2011, 16:16
Mısır'da Hristiyanlarla Müslümanlar el ele

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır devriminin simgesi haline gelen Kahire'deki Tahrir Meydanı bu defa mezhep çatışmalarına karşı bir araya gelen binlerce Müslüman ve Hristiyanın eylemine sahne oldu.

Ellerinde Kuranlar ve haçlarla meydana gelen ve birlik çağrısı yapanlara, Mısır Yüksek Askeri Konseyi üyesi General Hasan Rivani de destek verdi.

Göstericilerin yoğun tezahüratları arasında alana giren Rivani, önce haç ve Kuran-ı Kerim istedi. Rivani Haç ve Kuran-ı Kerim'i bir elinde tutarak göstericilere "Hristiyan ve Müslümanlar tektir" sloganı attırdı.

Rivani burada yaptığı konuşmada, hilal ile haçın Mısır'da yıllardır bir arada kardeşçe yaşadığını söyleyerek halka birlik çağrısı yaptı, daha sonra göstericilere "vatanım" şarkısını söyletti.

Sabah saatlerinden itibaren Tahrir meydanını dolduran binlerce gösterici Mısır'daki Hristiyan ve Müslümanların birlik olmaları için gösteri düzenledi.

Müslümanlar cuma namazını kılarken Hristiyanlar da onların güvenliğini sağladı.

Müslüman din adamları vaazlarında Tahrir meydanının özgürlük meydanı olduğunun altını çizerek "Mısır burada özgürlüğüne kavuştu. Müslüman ve Hristiyanlar birlik olmalı. Kiliseleri askerin korumasına gerek yok. Kiliseler kilisemizdir, koruma görevi Müslümanlarındır" dedi.

Göstericiler, Mısır Devlet Güvenlik Teşkilatının ve eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in partisi Ulusal Demokrat Partisini fitne çıkarmakla suçladı.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?