banner15

Mısır'da idam kararlarına protesto

Mısır'da birçok şehirde bugün onaylanan idam cezalarına karşı gösteriler yapıldı

Mısır'da idam kararlarına protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır’ın çeşitli kentlerinde, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 183 kişi hakkında verilen idam cezasına karşı, protesto gösterileri düzenlendi. 

Ülkenin başkenti Kahire’nin güneyindeki Minya kentinde 183 kişi hakkında verilen idam cezası karşı düzenlenen gösteride "idamları durdurun” ve “darağacındaki ip bizi korkutmayacak” yazılı dövizleri taşıyan eylemciler, tutukluların serbest bırakılmasını talep etti. 

Kahire’nin kuzeyindeki Zagazig kentinde insan zinciri oluşturan göstericiler tutukluların derhal serbest bırakılmasını ve demokrasiye geri dönülmesini isteyen sloganlar attı. 

Göstericiler, Mısır bayrağı ve Rabia İşareti’nin bulunduğu dövizler ve mahkumların posterlerini taşıdı. Gösterilerde seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının yıldönümü olan 3 Temmuz tarihinde "halk intifadası" başlatılması için çağrılar yapıldı.

İskenderiye, Mansura, Tanta ve Feyyum kentlerinde de benzer gösteriler düzenlendi.

Minya Ceza Mahkemesi, bugün "şiddete teşvik ve karakollara saldırı" iddiasıyla yargılanan İhvan yanlısı darbe karşıtı 681 kişiden 180 kişiye idam, 3 kişiye hem idam hem müebbet kararı vermişti. Aynı davadan 2 kadına sadece müebbet hapis kararı verilirken 496 kişinin de beraatine hükmedilmişti. Kararın bir üst mahkemeye taşınabileceği ifade edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 17:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48