Mısır'da ilk İhvan davası başladı

Mısır'ın Süveyş kentinde İhvan mensubu 64 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması başladı

Mısır'da ilk İhvan davası başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın Süveyş kentinde Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ve El-Cemaatu'l-İslamiye mensubu 64 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması başladı.

Adli kaynaklardan alınan bilgiye göre, aralarında yöneticilerin de bulunduğu 64 İhvan ve El-Cemaatu'l-İslamiye mensubu Süveyş'teki askeri mahkemede "adam öldürmeye azmettirmek, kilise ve orduya ait tankları yakmak ve yolları işgal etmek suretiyle trafiği aksatmak" suçlamalarıyla yargılanıyor.

Savcılı sanıkların isnad edilen suçları, 14 Ağustos günü başkent Kahire'deki Rabiatul Adeviye ve Nahda meydanlarındaki gösterilerin dağıtılması sırasında yüzlerce kişinin ölmesi üzerine Süveyş'teki tepki gösterileri sırasında işlediklerini iddia ediyor. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında askeri araçların yakılması da bulunduğu için, dava askeri mahkemede görülüyor.

Mısır'da ülkenin serbest ve demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılmasından sonra birçok şehirde darbe karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Geçen ay gösterilere katılan yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 13:53
banner53
YORUM EKLE

banner39