banner15

Mısır'da İsrail'e öfke seli

Mısır'ın her tarafında toplanan halk İsrail işgal güçlerinin Mısırlı askerleri katletmesini protesto etti

Mısır'da İsrail'e öfke seli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başta başkent Kahire ve İskenderiye olmak üzere Mısır'ın çeşitli kentlerinde on binlerce Mısırlı, İsrail işgal güçlerinin Mısırlı askerleri katletmesini protesto etti.

İsrail aleyhine sloganlar atan göstericiler, İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'ndan Mısırlı askerlerin intikamını almasını istedi.

Mısır'da düzenlenen gösterilere katılan cumhurbaşkanı adayları, Mısırlı askerlere yapılan bu saldırı karşısında sessiz kalınmaması ve İsrail büyükelçisinin ülkeden kovulması çağrısında bulunarak, Mısır ve İsrail arasında imzalanan "Camp David" Anlaşması'nı düzeltmenin vakti geldiğini söyledi.

Kahire'deki ünlü Tahrir Meydanı'ndan başlayan ve İsrail büyükelçiliğine doğru yönelen yürüyüşe katılanlar işgal rejimi büyükelçisinin kovulması için sloganlar attı.

Cumhurbaşkanı adayı Abdülmün'im Ebu'l-Fettuh, Yüksek Askeri Konsey'e seslenerek olaya Mısır'ın ulusal güvenliği açısından bakmasını, İsrail büyükelçisini ülkeden kovmasını ve işgal devletine gaz ihracı anlaşmasını iptal etmesini istedi.

Ebu'l-Fettuh, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, "Siyonist işgalci Mısır kanının sahip olduğumuz en değerli şey olduğunu bilmeli. Vatandaşlarımızın kanı dökülür ve sınırlarımız çiğnenirse anlaşmaların yazıldıkları mürekkep kadar değeri yoktur" dedi.  Mısır'ın İskenderiye kentinde de işgal rejimi konsolosluğunun bulunduğu binaya çıkan göstericiler işgal rejimi bayrağını indirerek Mısır ve Filistin bayrağı astılar.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 17:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35