banner39

Mısır'da istikrar Cuması

Müslüman Kardeşler ve Selefi gruplara mensup Mısırlılar askeri konseye reformları hızlandırması çağrısında bulunmak için Tahrir Meydanı'nda toplandı.

Ortadoğu 29.07.2011, 14:03 29.07.2011, 14:03
Mısır'da istikrar Cuması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire'de birçok siyasi parti, gençlik hareketi ve sivil toplum örgütünün gösteri çağrısı halktan karşılık buldu.

Çağrının ardından dün akşam saatlerinden itibaren binlerce muhalif Tahrir Meydanı'na akın ederken, meydan ve çevresinde asker ve polislerin bulunmadığı gözlendi. Çoğunluğunu Müslüman Kardeşler Teşkilatı ile Selefi gruplara mensup kişilerin meydan getirdiği göstericilerin, kendi oluşturdukları komiteler aracılığıylameydandaki güvenliği sağladıkları görüldü.

Mısır'da Müslüman Kardeşler ve Selefiler daha önce yaptıkları açıklamalarda, bu günü "İstikrar cuması" ilan etmişlerdi.

Müslüman Kardeşler'den Muhammed El Bedii dün yaptığı açıklamada, gösterilerin, ülkede yönetimde bulunan Yüksek Askeri Konsey'e reformlar yapması ve iyileştirmelere gitmesi yönünde destek verme amacı taşıdığını belirtti.

Tahrir Meydanı'nda, bu ay başından beri yolsuzlukla mücadele, Hüsnü Mübarek rejimi mensuplarının süratle yargılanması ve şeffaflık isteğiyle gösterilere başlayan sol, laik ve liberal muhalefet, ordunun son zamanlarda düzenlenen barışçı gösterilere yönelik sert tedbirlerini protesto etmek amacıyla bu eylemlere destek veriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?