banner39

Mısır'da kaçırılan askerler açıklaması

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Amir, Sina'da kaçırılan güvenlik görevlilerine ait videonun yayınlanmasını kınadı

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 21.05.2013, 00:23
Mısır'da kaçırılan askerler açıklaması

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ömer Amir, Sina Yarımadası'nda kaçırılan güvenlik güçlerine ait videonun, bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlanmasını şiddetle kınadı.

Kahire'de yaptığı basın açıklamasında Amir, Sina'da kaçırılan 1'i asker, 6'sı polis 7 Mısırlıya ait videoda, "rehin alınan askerlerin bazı tutuklular karşılığında serbest bırakılması talebinin" devletin itibarını zedeleyemeyeceğini kaydetti.

Kaçırılan güvenlik güçlerinin sağ salim serbest bırakılması için geniş kapsamlı çalışma yürütüldüğünü belirten Amir, "Kaçırılma olayının çözülmesi ve bir daha tekrarlanmaması için en uygun yolu araştırıyoruz" dedi.

Askeri operasyonların henüz başlamadığını dile getiren sözcü, "Kaçırılanların can güvenliği dikkate alınarak, her türlü çözüm önerisi değerlendiriliyor" diye konuştu.

Kaçırılan güvenlik görevlilerinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'den kaçıranların taleplerinin yerine getirilmesini istedikleri video, dün sosyal paylaşım sitesi youtube'de yayınlanmıştı.

FİLİSTİN-MISIR ARASINDAKİ SINIR KAPISI

Cumhurbaşkanı sözcüsü Amir, kaçırma olayının Mısır-Filistin arasındaki geçiş hareketlerini olumsuz etkilememesi için çaba sarf ettiklerini de söyledi.

Amir, "Mısır, Refah Sınır Kapısı önünde şahit olunan infialleri anlayışla karşılıyor. Ancak, herkesi dengeli ve şuurlu hareket etmeye davet ediyoruz" dedi.

Geçen Çarşamba akşamı Sina Yarımadası'nda 1'i asker, 6'sı polis 7 Mısırlı, tutuklu yakınlarının serbest bırakılmasını isteyen kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?