Mısır'da kadınların tutuklanmasına karşı büyük eylem

Mısır'ın birçok şehrinde cuma namazından sonra "Kadınlar Kırmızı Çizgidir" adıyla düzenlenen eylemlere yoğun katılım sağlandı

Mısır'da kadınların tutuklanmasına karşı büyük eylem

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'da bugün cuma namazından sonra başlayan eylemlere katılım oranı her dakika daha da artıyor. Ülkenin bütün şehirlerinde eylem var.

Kadınların tutuklanmasını protesto etmek için "Darbe Karşıtı Milli Koalisyon" tarafından düzenlenen "Kadınlar Kırmızı Çizgidir" eylemleri Cuma namazının ardından Mısır'ın önemli şehirlerinde başladı. Kahire, İskenderiye, Menufiye, Beni Suveyf, Suhac, Delce, Feyyum, Asyot, Gına, Luksor  ve Helvan gibi farklı şehirlerde gösteriler devam ediyor.

Güvenlik güçlerinin kadınlara karşı takındıkları sert ve acımasız tutumu protesto eden eylemciler, Rabia işareti yaparak Sisi ve darbe aleyhinde sloganlar atıyor. Helvan bölgesindeki gösterilerde ise özellikle de üniversitelere güvenlik güçlerinin girmesini ve kız öğrencilerin gözaltına alınmalarını protesto ediyor. Giza'da özellikle de Pramitlerin bulunduğu bölgeye çıkan Harem Caddesi'nde yoğunlaşıyor.

El Cezira, Kudüs ve Ahrar 25 gibi Nile Sat'ta yer alan ancak Mısır dışından yayın yapan kanallar gösterileri canlı yayınlıyor. Mısır yarı resmi ve özel kanalları ise boş caddeleri göstererek, katılım çok az şeklinde halka mesaj veriyor.

İskenderiye'nin Sidi Beşir bölgesinde polis göstericileri dağıtmak için göz yaşaltıcı bomba kullandı. İskenderiye'de tutuklananların ve yaralıların olduğu da belirtiliyor.

"Darbe Karşıtı Kadınlar" Hareketi sözcüsü Ayet Ala, "Mısırlı kadınların özgürlük ve onurlarını korumak için bu gün sokaklara döküldüğünü, kadınlara şiddetin sokağa çıkan kadınların sayısını azaltamayacağını" ifade etti. Ala 6 Ekim 2013 tarihinde tutuklanan 4 genç kızla ilgili hamilelik testi yapıldığını da söyledi.

Özellikle İskendiye'de polisin göstericilere sert bir şekilde müdahale ettiği belirtiliyor. Polisin müdahalesi sonucunda ülke genelinde en az yaklaşık 40 kişinin yaralandığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 16:27
banner53
YORUM EKLE

banner39