Mısır'da kontrolsüz(!) gazetecilere iki yıl hapis

Mısır'ın darbeyle gelmiş yönetimi, kontrolleri dışında haber yazan gazatecilere iki yıl ağır hapis cezası getirmeyi düşünüyor. Mısırlı gazeteciler Terörle Mücadele Yasa Tasarısı'nda yer alacak bu maddenin kendilerini susturmayı hedeflediğini belirtti

Mısır'da kontrolsüz(!) gazetecilere iki yıl hapis

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır Gazeteciler Sendikası terörle mücadele yasa tasarılarının anayasaya aykırı ve basını susturmayı hedefleyen bir içerik taşıdığını açıkladı. Kahire merkezli sendikanın bugün yaptığı açıklamasında "kanun tasarısı açık bir biçimde düşünce ve basın özgürlüğü haklarını kısıtlıyor" ifadeleri yer aldı. Meclis tarafından onaylanan tasarı, 2012'de meclisin dağılmasından sonra yasama yetkisini hala elinde tutan Sisi'nin onayına sunuldu. Yasayla birlikte, askeri ya da yönetimi ilgilendiren konularda, yönetimin isteği dışında yayın yapan gazetecilere en az iki yıl hapis cezası verilecek.

Mısır medyası Sina yarımadasında IŞİD uzantılı gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılarda 60 civarı askerin hayatını kaybettiğini yazmış fakat resmi açıklamalar bu sayının 21 olduğunu söylemişti. Spekülasyonlara mahal vermemek adına çıkarılacağı söylenen kanuna göre konu hakkında her hangi bir yayın yapan kişiler en az iki yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Sendika bu uygulamaların terörle mücadele etmek yerine basın özgürlüğünü kısıtlamaya yarayacağını söyledi. Sendika başkanı Yahya Kallas Anadolu Ajansı'na "Gazeteciler olarak bu baskıcı ve zorba uygulamayı kabul etmeyeceğiz” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz cumartesi günü ülkedeki yabancı medya kuruluşlarına dağıttığı bildirge ile beraber gelişen bu süreç kafalarda soru işaretlerine sebep oldu. Bildirge yabancı gazetecilere İslamcı, İslami grup, İslam devleti gibi terörizm ve İslam’ı bağdaştıracak herhangi bir kelime grubunu kullanmamaları gerektiğini söylüyordu.

Mısır geçtiğimiz ay 18 gazeteciyi tutuklayarak 1990'dan beri kaydedilen en yüksek rakama ulaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 18:23
banner53
YORUM EKLE

banner39