banner39

Mısır'da Meclis ve YSK arasında kriz

Mısır Yüksek Seçim Kurulu, Meclisin seçim kanununda değişiklik yapmak istemesi üzerine çalışmalarını durdurduğunu açıkladı

Ortadoğu 09.05.2012, 17:15 09.05.2012, 17:15
Mısır'da Meclis ve YSK arasında kriz

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'da kriz üstüne kriz yaşanıyor. Mısır Parlamentosu'nun seçim kanununda düzenlemeler yapmak için çalışmalara başlaması üzerine, Mısır Yüksek Seçim Kurulu Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili çalışmaları durdurduğunu duyurdu.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, Kurulun işlerine müdahale edildiği, çalışmalarının engellendiği ve faaliyetlerine şüphe ile yaklaşıldığını ifade edilerek, 23 ve 24 Mayıs 2012 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleştirilebilmesi için Yüksek Askeri Konsey'in duruma müdahale etmesi istendi. Parlamentoda konu ile ilgili tartışmalar esnasında Yüksek Seçim Kurulu ile ilgili sorumsuzca saldırıldığının belirtildiği açıklamada, bu durumun halkın Kurula olan güvenini zedelediği belirtildi.

Cumhurbaşkanları ve basın mensupları ile bir toplantı yapacağını daha önceden ilan etmiş olan Yüksek Seçim Kurulu, Parlamentoda yapılan eleştirilerin ardından, söz konusu toplantıyı da sonraki bir tarihe ertelediğini açıkladı.

Bazı siyasiler, Yüksek Seçim Kurulu'nın meşruiyetinin olmadığını, daha önce seçimlere hile karıştıran yetkililerin Kurulda yer aldığını iddia ediyor. Barışçı Özgür Değişim Cephesi bir açıklama yaparak, Devrim sonrası elde edilen kazanımlara karşı Kurul'un komplo hazırlığı içinde olduğunu iddia etti.

Mısır Parlamentosu Yüksek Seçim Kurulu'na dokunulmazlık hakkı veren devrimden sonra kabul edilen geçici anayasanın 28. Maddesinin bir milletvekili tarafından yapılan öneri sonrasında değiştirmek  istemişti.

Yüksek Askeri Konsey'in müdahale edeceği ve Yüksek Seçim Kurulu'nun çalışmalarını tamamlayacağı tahmin ediliyor.

Mısır Parlamentosunda çoğunluğu oluşturan Hürriyet ve Adalet Partisi Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırılacağını iddia ederek, Genzuri hükümetinin görevden alınması için Yüksek Askeri Konsey'e baskı yapmış ancak, Konsey kabul etmemiş ve Meclisi feshetme imasında bulumuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?