banner39

Mısır'da meydanlar hala hareketli

Mısır'da darbeye karşı direniş bayrama rağmen devam ederken meydanlardaki hak, görevden alınan Mursi'nin doğum gününü kutluyor

Ortadoğu 10.08.2013, 12:14 10.08.2013, 12:28
Mısır'da meydanlar hala hareketli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da ordunun müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için doğum günü kutlaması yapıldı.

Darbenin ardından demokrasi yanlısı gösterilerin devam ettiği Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda bir grup, üzerinde fotoğrafının yer aldığı büyük bir pastayla, 8 Ağustos'ta 62 yaşına giren Mursi'ye doğum günü kutlaması düzenledi.

"Ed-Damir Grubu" koordinatörü Muhammed Şerif, muhtelif gruplardan gençlerin, Mursi'nin doğum gününü kutladığını belirtti. Bu etkinliğin "Meşruiyet konusunu teyit ettiğini" ifade eden Şerif, "Bu, Mursi'nin geri dönmesinin sadece belirli bir grubun talebi olmadığını göstermektedir. Mesele halkın tümünün meselesi halini almıştır" şeklinde konuştu.

Kutlamaya katılanlardan Selva ise "Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin doğum gününü kutlayarak, kendisi aramızda olmasa bile bizlerin onun yanında olduğu, onu bırakmayacağımız mesajını veriyoruz" dedi.

Bu kutlamanın aynı zamanda Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'ye ve askerlere de mesaj olduğunu ifade eden Selva, "Kutlama, ısrarlı olduğumuz, Cumhurbaşkanı görevine iade edilip tüm hedeflerimiz gerçekleşinceye kadar eylemimizi sürdüreceğimiz anlamına gelmektedir" ifadelerini kullandı.

Meydandaki bağımsız aktivistlerden Farah Muhammed de Mursi'yi sevdiklerini ve doğum gününü kutladıklarını dile getirerek, "Cumhurbaşkanı Mursi geri dönünceye kadar meydandan çıkmayacağız, dünya alem bilsin ki farklı kesimleriyle Mısır halkı, Mursi'nin geri dönmesinde ısrarcıdır" diye konuştu.

Mısır'da ordunun 3 Temmuz'daki müdahalesiyle ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevinden uzaklaştırılmasından bu yana demokrasi yanlılarının Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki gösterileri sürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?