banner15

Mısır'da meyve ve sebze fiyatları yüzde 300 arttı

Mısır'da pahalılık el yakıyor. Halkın büyük bir çoğunluğu meyve-sebze alamıyor.

Mısır'da meyve ve sebze fiyatları yüzde 300 arttı

Ali Murat Karakış-Dünya Bülteni / Kahire

Mısır'daki bu büyük artışa geçen yıla göre bu yılki üretimin yüzde 70 daha az olması sebep gösterildi. Ziraat Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan araştırmada, bu yıl sebze ve meyve mahsülünde yaşanan düşüşe hava sıcaklıkları ve mevsim değişikliklerinin sebep olduğu belirtildi.

Ziraat Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Eymen Ferid, yaşanan mevsim değişikliklerinde tahıl ve sebzenin zarar görmemesi için önümüzdeki yaz mevsimine yönelik olarak yeni bir ziraat haritası belirlediklerini söyledi. Bahçe Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Nadir el Benna ise özellikle de domates ve sebze üretiminde ciddi bir düşüş yaşandığını ifade ederek bu konuda gereken çalışmaların başlatılmasının önemine değindi.

Mısır devlet televizyonundaki bazı programlarda da ele alının fiyat artışları konusu, farklı yönleriyle uzmanlar tarafından tartışılıyor. Ancak halk fiyatların aşağı çekilmesi için gerekenin yapılmasını istiyor. Meyve ve sebzenin yanı sıra diğer yiyecek ve içeceklerin fiyatlarında da artış yaşandı ancak, meyve ve sebze fiyatları kadar yüksek oranlarda değil. Mesela 3 Mısır paundu olan domatesin kilosu şu anda 10 paunddan satılıyor.

Fiyatları genel olarak manupule eden Mısır yönetimi, daha önce bütün dünyada yaşanan un ve buğday sıkıntısından dolayı ciddi bir ekmek krizi ve sosyal patlamalarla karşı karşıya kalmıştı. Uzmanlar fiyat artışlarının yaklaşmakta olan parlamento seçimleri ile de ilgili olabileceğini öngörüyor. Öte yandan el Ahram Gazetesi'nde konu ile ilgili yayınlanan haberde, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in pazarın kontrolü için gerekenin yapılması konusunda yetkilileri uyardığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 18:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48