banner39

Mısır'da motosiklete yasak geliyor

Mısır'da motosikletle yapılan saldırıların artması üzerine ithalat başta olmak üzere motosikletlere yönelik bir dizi yasak getiriliyor

Ortadoğu 12.02.2014, 15:37 12.02.2014, 16:27
Mısır'da motosiklete yasak geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da güvenlik güçlerine yönelik "motosikletlerle düzenlenen saldırıların arttığı" gerekçesiyle, bu araçlara yönelik çeşitli yasaklamalar getirildi.

İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, özel bir televizyonda yaptığı açıklamada, dün polis ve askerlere düzenlenen saldırıları kınadı. Ülkeye "motosiklet girişinin" yasaklanması için yasal düzenleme yapılacağını bildiren İbrahim, "Her çeşit motosikletin ithalatının yasaklanması ve motosikletlere birkaç kişinin binmemesine yönelik yasal düzenleme yapılması için bakanlar kurulundan izin isteyeceğim" dedi.

Polis ve askerlere yönelik saldırının yaşandığı İsmailliye Valisi Ahmed el-Kasas ise kentte, motosikletlere iki kişinin binmesinin yasaklandığını bildirdi.

Port Said Valiliğinden yapılan açıklamada da ruhsatsız motosikletlerin trafiğe çıkışının engellenmesinin yanı sıra 2 kişinin bir arada motosiklete binmesine de izin verilmediği bildirildi. Bu kararın, son zamanlarda ülke geneli ve kentte "motosiklet kullanılarak işlenen suikastlar" nedeniyle alındığı ifade edilen açıklamada, bu kararın diğer illerde de uygulanmasının gerektiği savunuldu.

İskenderiye Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise ruhsatsız olduğu gerekçesiyle 120 motosikletin trafikten men edildiği ve polisin kent genelinde motosikletlere yönelik kontrollerini artırdığı kaydedildi.

Bu arada ülkede tanınan gazetecilerden Mustafa Bekri de pazar günü aynı konuyu gündeme getirmiş, motosiklet ithalatına yönelik yasal düzenleme yapılması ve birden fazla kişinin motosiklete binmemesi için kanuni çalışma yapılmasının gerektiğini dile getirmişti.

İsmailliye kentinde dün bir polis aracının yolunun motosikletle kesilerek, açılan ateş sonucu 3 polisin öldüğü, başka bir semtte de 3 subayın aynı yöntemle uğradığı suikast sonucu hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Öte yandan Mısır'da son 3 yılda motosiklet ithalatında artış olduğu ve ülkede kayıtlı 1,7 milyon motosikletin bulunduğu kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?