banner39

Mısır'da muhalefet sandığa gidiyor

Mısır'da referandumu denetleyecek yeterli sayıda yargıca ulaşıldı... Daha önce seçimi boykot edeceği söylenen muhalefet ise katılarak 'hayır' oyu vereceğini açıkladı

Ortadoğu 12.12.2012, 15:55 12.12.2012, 17:20
Mısır'da muhalefet sandığa gidiyor

Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'da dokuz bin yargı mensubu  referandumu kontrol etmeyi kabul etti. Daha önce referandumu boykot edeceği söylenen muhalefet ise sandık başına gitme kararı aldı. Mısırlı muhalifler, referandumda hayır oyu kullanacak .

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından 15 Aralık'ta yapılması kararlaştırılan anayasa referandumunda, oy verme işlemi iki ayrı bölgede iki farklı günde yapılacak.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu üyesi Mahmud Ebu Şuşe Cumhurbaşkanı Mursi'nin referandumun iki ayrı bölgede ve iki ayrı tarihte yapılmasını kararlaştırdığını söyledi. Kahire'nin de içinde bulunduğu şehirleri kapsayan ilk bölgede referandum, daha önce ilan edildiği gibi 15 Aralıkta, ikinci bölgede ise 22 Aralıkta yapılacak.

KAHİRE'DE REFERANDUM İÇİN YETERLİ SAYIDA YARGIÇ BULUNDU

Cumhurbaşkanı Mursi'nin, Yüksek Seçim Kurulu'nun isteği üzerine böyle bir uygulama yapılmasını kararlaştırdığı belirtildi. Kurul referandumu kontrol edecek olan yargı mensuplarının sayısının 9 bin olduğunu bu nedenle iki ayrı günde yapılmasının daha uygun olacağını Cumhurbaşkanlığına bildirmişti.

15 Aralık'ta Kahire, İskenderiye, Dekahliye, Garbiye, Şarkiye, Asyut, Suhac, Asvan, Kuzey Sina ve Güney Sina'da halk sandık başına gidecek. 22 Aralıkta ise Beni Suveyf, El Minye, El Menufiye, El Buhayra, Dumyat, el Vadi el Cedid, Kızıl Deniz, Feyyum, Kefr el Şeyh, Giza, Port Said, Suveyş, Matruh, Luksor, Kalyubiyye ve İsmailiyye'de yaşayan vatandaşlar sandık başına gidecek.

Mısır muhalefetinin bir çatı altında toplandığını ilan ettiği Ulusal Kurtuluş Cephesi referanduma ise katılacağını açıkladı. Cephe, üyelerini ve Mısır halkını referandumda hayır demeye çağırdı.

ULUSAL KURTULUŞ CEPHESİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Mısır muhalefeti Ulusal Kurtuluş Cephesi çatısı altında birleşti. Yeni oluşumda Amr Musa'nın başkanı olduğu Kongre Partisi, Seyyid Bedevi başkanlığındaki Vefd Partisi, Nasırcı grubun Cumhurbaşkanı adaylarından Hamdin Sabahi, Avukatlar Sendikası Başkanı Semih Aşur ve Hasan Abdulğani yer alıyor.

Düstur Partisi başkanı Muhammed el Baradey ise cephede ismi öne çıkan diğer bir isim olarak göze çarpıyor.

Muhalefet, referandumu boykot etmeyi planlıyordu. Amr Musa'nın demokrakleşme sürecini engellememe, referanduma katılma ve hayır deme teklifi üzerine muhalefet bu kararı aldı.

Geçen cumartesi günü yapılan toplantıda ise Amr Musa'nın bu teklifine bazı muhalifler sert çıkmış, Musa da toplantıyı terk etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?