Mısır'da muhalif karikatürist serbest bırakıldı

Gözaltına alındıktan sonra sosyal medyada kampanyalar başlatılmasının ardından Mısır güvenlik güçleri El Caviş'in ruhsatsız olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını ancak daha sonra serbest bırakıldığını bildirdi

Mısır'da muhalif karikatürist serbest bırakıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır güvenlik güçleri, rejimi eleştiren çizimler yapan İslam el-Caviş'i ruhsatsız olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldığını bildirdi.

Dün sabah saatlerinde gözaltına alınmasının ardından sosyal paylaşım sayfalarında İslam el-Caviş'e destek kampanyaları başlatılmıştı. Bazı aktivistler rejimi eleştiren karikatürler paylaştı.

Caviş'in tutuklanmasına muhalif partilerden tepkiler gelirken, 40'a yakın tanınmış kişi de yazılı bir bildiri yayınlamıştı.

Facebook üzerinden yayın yapan El Varaka dergisinde mizah yoluyla toplum ve gençlerin sorunları ele alınıyor. Mısır'daki sosyal ve siyasi aksaklıklar karikatür yoluyla hicvediliyor. Caviş, bazı karikatürlerinde darbeyle göreve gelen Mısır cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin konuşmalarından da alıntılar yapıyordu.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 16:57
banner53
YORUM EKLE

banner39