banner39

Mısır'da Mursiciler de karşıtları da meydanlarda...

Mısır'da Mursi karşıtları Nur Camii'nde bir araya gelirken, çok daha kalabalık oldukları gözlenen Mursi taraftarları da Medinet'ün-Nasr bölgesinde toplandı

Ortadoğu 11.12.2012, 17:32 11.12.2012, 18:09
Mısır'da Mursiciler de karşıtları da meydanlarda...

Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'da bugün Mursi yanlıları ve karşıtları sokaklardaydı.

Mursi taraftarları Medinet'ün Nasr bölgesinde yer alan Ali Raşdan Camii önünde toplandı. Buradan Rabia Adeviyye Camii'ne doğru yürüyüşe geçen göstericilerin sayısının, Tahrir Meydanı'ndaki muhaliflere göre oldukça fazla olduğu gözlendi. İskenderiye'de de Mursi taraftarları Kaid İbrahim Cami önünde destek için toplanmış durumda.

Anayasa referandumunu protesto eden muhalifler ise, Nur Camii'nin önünde toplandı ve Cumhurbaşkanlığı'na ait İttihad Sarayı'na doğru yürüyüşe geçti. Cumhuriyet muhafızlarının, göstericilerin sarayın önüne doğru gitmelerine izin verdiği bildirildi. Bu arada bazı göstericiler başkanlık sarayı çevresindeki beton barikatları yıktı.

An itibariyle Mursi destekçilerinin bulunduğu bölgelerde gösterici sayısının daha fazla olduğu gözleniyor.

Öte yandan Mısır'ın önemli iki fikir adamı Fehmi Huveydi ve Hasann Heykel, taraflar arasında uzlaşma sağlanabilmesi için yeni bir inisiyatif başlattı.

Referandum günü 'Baltacıya Hızb el Vatani' (Vatan Partisi Baltacıları) olarak isimlendirilen şahısların, olay çıkaracağı ve seçim merkezlerini silahlarla basacağı söyleniyor. Mısır'da baltacıların 50 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yargıçlar konusunda ise belirsizlik sürüyor. Yargı mensupları referanduma katılıp katılmama konusunda ikiye ayrıldı. Bir grup yargıç, Anayasa Mahkemesi gibi bazı bölgelerde yapılan oturma eylemlerinin sona erdirilmesi durumunda referandumu kontrol edeceklerini ifade etti.

Yargıçlar seçimleri kontrol için günlük 20 bin Mısır Ginisi (3278 ABD Doları) alıyor. İki gün sürecek referandumda, bu meblağ 6 bin 556 ABD dolarına denk geliyor. Buna rağmen paraya ihtiyaçları olmadığı gerekçesiyle bazı yargıçlar seçim görevini reddetmeyi düşünüyor. Tanıdığım iki kardeş yargı mensubundan birisi referandumda görev yapacağını ifade ederken, diğeri ise görev almayacağını söylüyor. Görüldüğü gibi, tamamen ailelerin elinde olan yargı erki de hem Mufrsi hem de referandum konusunda ikiye bölünmüş durumda.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?