Mısır'da öğrenci gösterileri sürüyor

Mısır'da Ezher başta olmak üzere birçok üniversitede darbe karşıtı gösteriler yapıldı

Mısır'da öğrenci gösterileri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'daki çeşitli üniversitelerde darbe karşıtı gösteriler düzenlendi.

Eğitim yılının başından bu yana öğrenci gösterilerin devam ettiği Mısır'da, bugün de 5 üniversitede çeşitli eylemler gerçekleştirildi.

Kahire'de Ezher Üniversitesi'ndeki "Darbe Karşıtı Öğrenci Hareketi" üyeleri, Medinet en-Nasr'da Başsavcı Hişam Berekat'ın evinin önünde "insan zinciri" oluşturarak, gösterilerde tutuklanan arkadaşları hakkında verilen kararları eleştiren sloganlar attı. Eylemlere müdahalelerde hayatını kaybedenlerin posterlerini taşıyan öğrenciler, darbe karşıtı gösterilerde yaşanan ölüm vakalarının suçlularının cezalandırılmasını istedi.

Şarkiye kentindeki Ez-Zekazik Üniversitesi'nde de bir araya gelen öğrenciler, hukuk ve edebiyat fakülteleri önünde tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması ve suçluların adalet önüne çıkarılarak, cezalandırılması talebiyle gösteri yaptı. Ordu ve polis aleyhine slogan atan darbe karşıtı öğrenciler, "tutuklu arkadaşları serbest bırakılana kadar" eylemlerine devam edeceğini dile getirdi.

İNSAN ZİNCİRİ VE RABİA İŞARETLERİ

Minya Üniversitesi Sanat Fakültesi önünde toplanan bir grup öğrenci de "insan zinciri" oluşturdu. Öğrenciler, burada "darbe yönetimi" aleyhinde sloganlar atarak "Rabia işareti" yaptı. Gösteri organizatörleri, fen fakültesi önünde, Rabia ve Nahda meydanları ile öğrenci gösterilerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını sergileyeceklerini ifade etti.

Beni Suveyf ve Suveyş üniversitelerinde de "polisin üniversitelerde görev yapması" kararına tepki gösteren öğrenciler, eylem yaptı. Bu üniversitelerde toplanan öğrenciler, söz konusu kararı eleştirerek, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde slogan attı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 16:01
banner53
YORUM EKLE

banner39