banner39

Mısır'da olağanüstü hale karşı halk sokaklarda

Mısır'da olağanüstü halin uzatılmasına tepki gösteren darbe karşıtları sokaklara döküldü. Gösterillerin cuma namazından sonra büyümesi bekleniyor

Ortadoğu 13.09.2013, 11:48 13.09.2013, 11:48
Mısır'da olağanüstü hale karşı halk sokaklarda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da olağanüstü halin iki ay daha uzatılmasıyla ilgili karar, darbe yönetimini reddeden muhalif güçlerde büyük tepki oluşturdu.

Mısır'ın darbe yönetimi tarafından atanan Cumhurbaşkanı Adli mansur'un kararı açıklamasıyla dün geceden itibaren sokaklara dökülen muhalifler, Mısır'ın farklı şehirlerinde gösteri yaptı.

Müslüman Kardeşler'in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam El İryan, sesli olarak yayınlanan konuşmasında, darbe yönetimini protesto etmek, olağanüstü hal kararına meydana okumak için insanları bugün ve yarın sokaklara çıkmaya çağırdı

Muhalif Ulusal Koalisyon, da 'Şehitlerin Kanına Vefa' cuması sloganıyla bugün geniş çaplı gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu. Cuma Namazından sonra başta Kahire ve İskenderiye olmak üzere çeşitli şehirlerde büyük gösterilerin yapılması bekleniyor.

Öte yandan ülkenin Enformasyon Bakanı Dr. Durriye Şerefaeddin, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili yaptığı açıklamalarda, olağanüstü hali uzatma kararıyla birlikte sokağa çıkma yasağının devam edip etmeyeceği konusunda en geç Cumartesi gününe kadar bir karara varılacağını söyledi. Olağanüstü hal, güvenlik güçlerine saat 16:00'dan itibaren 06:00'a kadar şüphe ettikleri herhangi bir kişi'yi savcılıktan izin almadan tutuklama hakkını tanıyor.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?