banner39

Mısır'da olağanüstü halin uzatılmasına tepki

Siyasi partiler olağanüstü halin 2 ay daha uzatılmasına tepki gösterdi

Ortadoğu 14.09.2013, 13:01 14.09.2013, 13:32
Mısır'da olağanüstü halin uzatılmasına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki siyasi partiler, ordunun yönetime el koymasının ardından 14 Temmuz'da ilan edilen 1 aylık olağanüstü halin 2 ay daha uzatılmasına tepki gösterdi.

Nur Partisi Başkanı Yunus Mahyun yaptığı yazılı açıklamada, "İstisnai kararlar, şiddeti bitirmeyecek. Üzerinde çalışılması gereken konular, daha fazla özgürlük, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü, adaletin sağlanması ve vatandaşlar arasında eşitlik olmalı. Olağanüstü hal, Mısır hakkında dünyaya olumsuz bir mesaj gönderiyor. Bu durum yatırımı, ekonomiyi de olumsuz etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Abdulmunim Ebu'l Futuh liderliğindeki Güçlü Mısır Partisi tarafından yapılan açıklamada da partinin, olağanüstü halin uzatılmasına karşı olduğu, olağanüstü halin iddia edildiği gibi güvenliği teminat altına almadığı, emniyetin ancak hukukun üstünlüğüyle sağlanabileceği kaydedildi.

Açıklamada, olağanüstü hal uygulaması kapsamında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarının tutuklanması, sivillerin askeri mahkemelere sevkedilmesi, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin sadece fikirlerini beyan ifade ettiği için gözaltına alınması kınanırken, bu adımların çürümüş siyasi rejimin geri dönmesi anlamına geldiği belirtildi.

Halkın iradesinin belirleyici olduğu sivil demokrasiye geri dönülmesi çağrısı yapılan açıklamada, Hüsnü Mübarek rejiminin iktidardan uzaklaştırıldığı devrime atıfla, "Biz 24 Ocak 2011'e değil, daha da gerilere döndük" ifadesi kullanıldı.

İnşa ve Kalkınma Partisi Genel Sekreteri Ala Ebu Nasr da yaptığı açıklamada, "Olağanüstü hal, Muhammed Mursi'ye karşı yapılan darbenin planları arasında yer alıyor. Bu kararın bir gerekçesi yok. Olağanüstü halin uzatılması, Mübarek rejimi dönemindeki demir yumruk politikasına geri dönülmesi demektir " ifadelerine yer verdi

Öte yandan Halk Akımı Platformu ve Düstur Partisi, olağanüstü hale karşı olduklarını ancak mevcut durumda Sina gibi emniyet zaafiyeti olan bölgelerde bu kararın uygulanabileceğini savundu.

Halk Akımı Platformu Sözcüsü İmad Hamdi, "Olağanüstü halin uzatılması, sorunların daha karmaşık hale gelmesine ve çözüm üretilememesine yol açıyor. Bu nedenle sadece Sina gibi gerilimli bölgelerde, sokağa çıkma yasağı saatleri azaltılarak devam etmeli" ifadelerini kullandı.

Düstur Partisi Üyesi Heysem el-Hatib de olağanüstü halin kısmen uygulanmasından yana olduklarını belirterek, başta Kahire olmak üzere birçok şehirde güvenliğini sağlandığını ama Sina gibi terör olaylarının meydana geldiği bölgelerde bu uygulamaya devamn edilebileceğini belirtti.

Tecemmu Partisi Siyasi Büro Üyesi Nebil Atris ise, Sina'daki olumsuz güvenlik koşulları nedeniyle olağanüstü halin uzatılması gerektiğini düşündüğünü belirterek, "Ben prensipte olağanüstü hale karşıyım ancak Mısır devletini hedef alan planlar nedeniyle yönetim buna mecbur kalıyor" dedi. Askeri yönetime destek veren Özgür Mısırlılar Partisi Sözcüsü Şihab Vecih de bir televizyon programında yaptığı konuşmada, ülkenin halihazırda teröre karşı mücadele yürüttüğünü öne sürerek, olağanüstü halin uzatılması kararını desteklediğini dile getirdi.

Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, 3 Temmuz'da ordunun yönetime el koymasının ardından 14 Ağustos'ta bir ay süreyle ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının 2 ay daha uzatılmasına karar vermişti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?