Mısır'da öldürülen gazeteci sayısı 10'a ulaştı

Mısır'da darbe yönetimi tarafından 3 Temmuz'dan bu yana öldürülen gazetecilerin sayısı 10 oldu

Mısır'da öldürülen gazeteci sayısı 10'a ulaştı

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan hakları örgütü ANHRI, Mısır'da askeri güçlerin Damenhur girişinde basın mensuplarına ateş açarak müdahale etmesini kınadı. Açıklamada olay sırasında El-Ehram'dan Tamir Abdurrauf adlı basın mensubunun öldüğü, Hamid Fethi Hamid el-Barbi'nin ise yaralandığı belirtildi.

Mısır ordusu, gazetecilerin sokağa çıkma yasağı sırasında araçlarında iken dur ihtarına uymadıklarını ve askerler tarafından araçlarına ateş açıldığını kaydederken, ANHRI, öldürülen gazetecilerin durma çağrısına uymamasının bahane olmadığını ve ordunun vatandaşların hayatını korumak konusunda daha profesyonelce hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Mısır'da sokağa çıkma yasağı, işlerini yapabilmeleri için, gazetecileri kapsamıyor.

Öte yandan Tamir Abdurrauf'un Rabiatul Adeviye Meydanı'nın zorla boşaltılmasından bu yana öldürülen beşinci gazeteci olduğu açıklandı. Mısır'da İhvan katliamının ardından bugüne kadar Sky News'ten Mick Deane, Xpress'ten Ahmed Habiba, El-Ahbar'dan Ahmed Abdulcevad, Nile News'ten Muhammed Samir adlı basın mensupları asker ve polis güçleri tarafından açılan ateş sonucu öldürüldü.

Böylece daha önce öldürülen Ahmed Mahmud, Hüseyni Ebu Daif, Selahaddin Hasan ve Ahmed Asım ile birlikte Mısır'da darbe yönetimi tarafından öldürülen gazetecilerin sayısı 10'a ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 17:36
banner53
YORUM EKLE

banner39