Mısır'da operasyonda polis müdürü öldü

Mısır güvenlik güçlerinin Giza'nın Kirdase semtine düzenlediği operasyonda Emniyet Müdür Yardımcısı Tümgeneral Ferac hayatını kaybetti

Mısır'da operasyonda polis müdürü öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır güvenlik güçleri, Kahire'nin batısındaki Giza ilinin el-Kirdase semtinde sabah saatlerinde operasyon düzenledi.

Görgü tanıkları, kent halkından bazılarının, güvenlik güçlerine karşı makineli tüfeklerle ateş açtığını ve güvenlik güçlerinin zırhlı araçlarla kentin caddelerine girdiğini belirtti.

Operasyon sırasında ağır yaralanan Giza Emniyet Müdür Yardımcısı Tümgeneral Nebil Ferac hayatını kaybetti.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır güvenlik güçleri, Kirdase'de sabah erken saatlerde "terörist ve silahlı gruplara" yönelik baskın ve operasyonlar kapsamında 32 kişiyi göz altına aldı.

Güvenlik güçlerinin Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden ve Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Başkan Yardımcısı Isam el-Aryan ile El-Cemaat'ul İslamiye liderlerinden Asım Abdülmacid'in bulunduğu öne sürülen bir eve de baskın düzenlendiği, haklarında yakalama emri bulunan çok sayıda kişinin evlerini kuşattığı belirtilen açıklamada, arananlardan birinin kendi rızasıyla polise teslim olduğu kaydedildi.

Mısır İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise güvenlik güçlerinin, haklarında yakalama kararı bulunan 140 kişinin tutuklanması ve kentte bulunan çok sayıda ağır silahın ele geçirilmesi amacıyla Kirdase'de, 200 kişiden oluşan özel harekat ve çevik kuvet ekiplerinin katıldığı bir operasyon başlattığı, operasyona ordunun da destek verdiği belirtildi. Bu çerçevede Kirdase'deki Cemal Abdunnasır ve Es-Seyyaha caddelerinin tamamen kuşatıldığı bildirildi.

Açıklamada, sabah saatlerinde düzenlenen operasyon sırasında ağır yaralanan Tümgeneral Nebil Ferac'ın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, ayrıca baskınlar sırasında 4 polis memurunun da yaralandığı kaydedildi.

Asker ve polisin ortak düzenlediği operasyonun, 14 Ağustos'ta 16 polisin öldürülmesi olayına karışanların yakalanması amacıyla başlatıldığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 13:08
banner53
YORUM EKLE

banner39