banner39

Mısır'da referandum için olağanüstü önlemler

Mısır'da yapılacak anayasa referandumu için 160 bin asker ve özel zırhlı kuvvetler görev alacak

Ortadoğu 12.01.2014, 09:56 12.01.2014, 10:54
Mısır'da referandum için olağanüstü önlemler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da 14-15 Ocak'taki anayasa referandumunda 160 bin askerin yanı sıra olabilecek karışıklıklara müdahale etmek üzere eğitilmiş özel zırhlı bir birim de görev alacak.

Mısır ordusunun, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfasında yer alan açıklamada, "İlk kez cuma günü başkent Kahire sokaklarında görülen kırmızı zırhlı askerlerin de referandumun güvenliğinin sağlanması için görev yapacağı" belirtildi.

AA muhabirine konuşan eski Silahlı Kuvvetler Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Tümgeneral Ala İzzeddin, "Bu, yeni bir birim değil. Gerektiğinde özel görevlerde çalışacak, karışıklıklara müdahale etmek üzere eğitilmiş özel bir birim" dedi.

Ez-Zekazik Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmed Abdullah ise "Yönetimin bu birimi ilk defa göstermesinin sebebi iki şey olabilir. Birincisi insanları bu konuyla meşgul etmek, ikincisi ise yönetim yanlılarını güvenlik konusunda rahatlatmak, karşıtlarına ise caydırıcı mesaj göndermek" diye konuştu.

Mısır'da, 3 Temmuz'daki askeri darbenin ardından 2012'deki halk oylamasıyla kabul edilen anayasa askıya alınmış, ülkedeki siyasi sürece ilişkin yeni yol haritası belirlenmişti. Söz konusu yol haritası, sırasıyla anayasa referandumu, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasını öngörüyor. 

Askıya alınan 2012 anayasası üzerinde, "Anayasa Hazırlık Komisyonu" tarafından yapılan düzenlemelerin ardından hazırlanan 247 maddelik yeni anayasa taslağı, 14-15 Ocak tarihlerinde referanduma sunulacak.  

Mısır'da anayasa referandumu sırasında güvenliğin sağlanması için 160 bin askerin görev yapacağı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?