banner15

Mısır'da rejimi eleştiren videoya gözaltı

Mısır'da yönetimi eleştiren videoyu sosyal paylaşım sitesinde yayınlayan "Sokak Çocukları" isimli tiyatro grubunun bir üyesinin gözaltına alındığı bildirildi.

Mısır'da rejimi eleştiren videoya gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da 'Sokak Çocukları' adlı bir tiyatro grubunun rejime eleştiren videoyu yayınladıktan sonra bir üyesinin gözaltına

Mısır'da yönetimi eleştiren videoyu sosyal paylaşım sitesinde yayınlayan "Sokak Çocukları" isimli tiyatro grubunun bir üyesinin gözaltına alındığı bildirildi.

"Sokak Çocukları"nın, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yapılan yazılı açıklamada, tiyatro grubunun mevcut yönetimi eleştiren video yayınladığı gerekçesiyle grup üyesi İzzeddin Halid'in güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak başkent Kahire'deki Mısır el-Cedide polis merkezine götürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, savcılığın "Söz konusu videonun Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye hakaret içerdiği gerekçesiyle zanlının tutuklanması ve yargılanması gerektiği" kanaatine vardığı belirtilerek, Halid'in "gösteriye teşvik etme ve devlet kurumlarına hakaret içeren videolar yayınlama" suçlamasıyla soruşturma kapsamında 4 gün tutukluluğu yönünde görüş bildirdiği kaydedildi.

Sivil toplum örgütü Al-Arabiya İnsan Hakları Bilgi Ağı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise "Sokak Çocukları" isimli tiyatro grubunun, " Sisi Mısır'ı geri bıraktı" isimli yönetimi eleştiren söylemlerin yer aldığı videoyu yayınlamasından bir gün sonra güvenlik güçlerinin grup üyelerinden İzzeddin Halid'in evine baskın düzenlediği belirtildi.

Güvenlik güçlerinin Cumhurbaşkanı Sisi'nin siyasetini eleştiren videoyu sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı gerekçesiyle hiciv tiyatro grubu hakkında kovuşturma başlatılmasının mantıklı olmadığı savunulan açıklamada, "Anayasa maddeleri, görüş ve ifade özgürlüğünü çeşitli yollarla garanti altına alıyor. Söz konusu grup, üyelerinden üçünün evine baskın düzenlenip, bir üyesinin gözaltına alınmasını gerektirecek şiddet ve kaba kuvvet kullanmaya teşvik etmedi." ifadelerine yer verildi.

Tiyatrocu Halid'in gözaltına alınması, ifade özgürlüğünün ihlali şeklinde değerlendirilen açıklamada, Sokak Çocukları grubu üyesinin serbest bırakılması, grup üyelerinin evlerine yönelik düzenlenen baskınlara son verilmesi istendi.

Altı tiyatro sanatçısından oluşan "Sokak Çocukları" grubu, Mısır'ın farklı bölgelerinde basit tekniklerle çektikleri videoları sosyal paylaşım sitesinde yayınlıyor. Gündemdeki meseleleri hiciv tekniğiyle ele alan grubun, yayınladığı videoların büyük ilgi gördüğü ifade ediliyor.

Sokak Çocukları grubu, hesaplarında kendilerini "Tiyatroda çalışan gençler olarak eğlenceli videolar çekmeye karar verdik. Ayrıca bu şekilde tiyatroya gitme imkanı bulamayanlara da ulaşmış oluyoruz." şeklinde nitelendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 11:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48