banner39

Mısır'da sanıklar ve yakınlarına kafesli işkence

Mursi ile 10 kişinin yargılandığı davanın duruşmasında sanık yakınlar kafesin önünde yakınlarıyla görüşmeye çalıştı. Bu arada duruşma 16 Ağustos'a ertelendi

Ortadoğu 10.08.2015, 18:32 11.08.2015, 07:26
Mısır'da sanıklar ve yakınlarına kafesli işkence

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan, demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 10 kişinin "Katar adına casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, tanıkların dinlenilmesine devam edilmesi için duruşmanın 16 Ağustos'a ertelenmesine karar verdi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'deki darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mursi hakkında bir kaç dava açılmıştı.

"Hapishaneler baskını" davasında, Mursi'nin yanı sıra, birçok İhvan yöneticisinin de aralarında bulunduğu 100 kişiye idam, 21'ine müebbet, 8 kişiye ise 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, "casusluk" davasında 16 kişi hakkında idam hükmü vermişti. Bu davada Mursi dahil 17 kişi ise müebbet hapis cezası almıştı. 

Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye Olayları" adıyla bilinen davada, 20 yıl hapse mahkum edilen Mursi hakkında, "Katar adına casusluk" ve "yargıya hakaret" suçlamasıyla açılan davalar sürüyor.

Mursi ve 10 kişi, "Katar adına casusluk" davasında, ülkenin istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Kurumu'ndan çıkan çok gizli raporları ele geçirmek ve bunu Katar'la paylaşmakla" suçlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?