banner39

Mısır'da seçimlere katılım yüksek

Mısırlılar cumhurbaşkanlığı seçimleri için saatlerce sırada bekleme pahasına oy kullandı

Ortadoğu 24.05.2012, 11:36 24.05.2012, 11:36
Mısır'da seçimlere katılım yüksek

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni - Kahire

Mısır ve bölgenin geleceğine tesir etmesi ve Arap Baharı'nı ciddi oranda etkilemesi beklenen, Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk etabının birinci gününde katılım oldukça yüksekti.

Demokratik sürece geçiş ve 1952'den bu yana devam eden askeri ve istihabarat timeline dayanan yönetim şekline son vermek isteyen milyonlarca Mısırlı, saatlerce sabırla sırada bekledi.

13 adayın yarıştığı, 50 milyondan fazla seçmenin bulunduğu ülkede, seçimleri 14 binden fazla yargı mensubu ve memur kontrol ediyor. Bazı adayların taraftarları arasında yaşanan tartışmalar, seçim yasağının ihlali ve trafik yoğunluğu gibi sorunların dışında her hangi bir olumsuzluk kaydedilmedi.

Oy verme işleminden sonra bir açıklama yapan Abdulmunim Ebulfutuh, Mısır halkının tercihine güvendiğini, eski rejimin kalıntılarından hiç birisini seçmeyeceklereni ifade etti. Ebulfutuh, hile karıştırılmadığı sürece seçim sonuçlarını kabul edeceğini de belirterek katılımın yüzde 90'lara ulaşacağını tahmin ettiğini söyledi.

Diğer aday Amr Musa da kim kazanırsa kazansın halkın tercihine saygı duyacağını ve sonuçları kabul edeceğini dile getirdi. Halkın tercihine güvendiğini ifade eden Musa, bu geçiş döneminde ülkeyi düzlüğe çıkaracak bir devlet adamına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi ise, halkın seçim süreci ve oy verme işlemlerini himaye ettiğini belirterek, kimsenin halkın iradesine hile karıştırmaya gücünün yetmeyeceğini ifade etti. Mübarek rehiminin geri gelmeyeceğine vurgu yapan Mursi, 'bütün dünya Mısır'ın 25 Ocak Devrimi'nden sonra tekrar doğuşunu seyrediyor' dedi.

Mübarek rejimi taraftarı ve Mübarek'in son başbakanı Ahmed Şefik bir basın toplantısı düzenledi. Şefik, halkın iradesine güvendiğin söyledi ve kendisinin kazanması durumunda ülkenin tekrar kaos ortamına gireceğini söyleyenleri eleştirdi. Şefik'in basın toplantısı düzenlemesi seçim yasağının ihlali olarak yorumlandı. Hakkında yasal işlem yapılacağı belirtiliyor.

Seçimlerin ilk gününde Dekahliye Vilayetinde katılımın yüzde 40'a kadar ulaştığı, diğer vilayetlerde ise yüzde 25 civarında olduğu açıklandı. Oy verme işleminin bir gün daha uzatma ihtimalinden söz ediliyor.

21 kişinin farklı nedenlerle yaralandığı dünki seçimlerde, 16 yaralı hastaneye kaldırılırken, sağlık görevlileri 5 yaralıya ayakta müdahale etti.

Sabah saatlerinde bir polis şefinin öldürüldüğü şeklinde bir haber yansımıştı Mısır medyasına. Ancak bunun doğru olmadığı, öldürülen polis şefinin Şobra bölgesinde bir gün once hayatını kaybettiği açıklandı.

Bu tür haberleri, ülkenin demokratik sürece geçişini engellemek isteyen mihrakların çıkardığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?