banner39

Mısır'da selefilerin adayı çekilebilir

Mısır'daki cumhurbaşkanlığı yarışında gelinen noktada Selefilerin adayının İhvan'ın adayı lehine yarıştan çekilebileceğı konuşuluyor

Ortadoğu 05.04.2012, 12:21 05.04.2012, 12:23
Mısır'da selefilerin adayı çekilebilir

Abdullah Aydoğan Kalabalık- Dünya Bülteni / Kahire

Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça siyasi harektlilik de arttı. Özellikle de Müslüman Kardeşler'in Hayrat el Şatır'ı aday göstermesi ve Selefilerin güçlü adayı Hazim Ebu İsmail'in annesinin Amerikan vatandaşlığı aldığının kesinleşmesi, bu konuda yaşanan en önemli iki gelişme olarak yorumlandı.

Mısır Pasaport Dairesi Başkanlığı Ebu İsmail'in annesinin Amerikan Seyahat Belgesi aldığını doğruladı. ABD makamlarının da bu bilgiyi doğruladığı kaydedildi.

Ebu İsmail annesinin Mısır dışında başka vatandaşlığı olmadığını belirterek içişleri bakanlığı aleyhinde dava açmış ve annesinin itibarının iade edilmesini talep etmişti.

El Arabia'ya açıklama yapan Ebu İsmail, kendisi aleyhinde bir komplo düzenlendiğini iddia etti ve hayatının en zor günlerini yaşadığını söyledi. Kendisine yakın dini akımların ileri gelen şeylerinin Hayral el Şatır lehine adaylıktan çekilmesini istediklerini de dile getiren Ebu İsmail; 'Kesinlikle başkanlık yarışından çekilmeyeceğim. Seçimleri kaybetsem bile bana güvenen Müslüman ve Hıristiyan Mısırlıları yüzüstü bırakmayacağım' dedi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı yarışı ile ilgili kulislerde Hazim ebu İsmail'in yarıştan çekileceği konuşuluyor.
Öte yandan Cumhurbaşkanlığı adayı olduktan sonra yaptığı ilk açıklamada Müslüman Kardeşler'in adayı Hayrat el Şatır, seçimleri kazandıktan sonraki ilk hedefinin İslam Şeriatını uygulamak olduğunu söyledi. Şatır son günlerde öne sürüldüğü gibi asker ile anlaştıkları şeklindeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.  

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?