Mısır'da sıcaklar mahkumları öldürüyor

Mısır'da sıcak hava nedeniyle önceki yıllarda çok sayıda mahkum hayatını kaybetmişti. Mahkumların havasız ortamda ölümlerinin önüne geçmek için beş ayrı dilde "tutukluları kurtarın" adında kampanya başlatıldı.

Mısır'da sıcaklar mahkumları öldürüyor

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'da tutukluların yüksek sıcaklıktan kurtarılması için kampanya başlatıldı.

Mısır'da 3 gündür rekor kıran sıcaklık dalgası nedeniyle sosyal medya sitelerinde tutukluların ölümden kurtarılmaları için 5 dilde kampanya başlatıldı.

Facebook ve Twitter sitelerinde Arapça, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca başlatılan 'Mısırlı tutukluları boğularak ölmekten kurtarın' kampanyasının bildirisinde, 'Mısır'da yaşayan insanlar bugünlerde yüksek sıcaklıktan sıkıntı çekerken, sıcaklık ateşini cezaevlerindekilere salıyor. Nitekim dar zindanlarda et yığını gibi dizilmişler. Yirmi kişilik zindana iki katı insan yerleştiriliyor, nefes almak bile zorlaşıyor" vurgusu yapılıyor

Bildiride, 'bazı hücrelerde küçük bir pencereden başka herhangi bir havalandırma bulunmuyor. havasızlık nedeniyle de kalp krizleri yaşanıyor' ifadesi kullanıldı. Sözkonusu kampanya kapsamında, Twitter'de "#boğulan tutuklu" etiketiyle yürütülen hashtag çalışmaları 2 gün içerisinde geniş yankı uyandırdı.

Kampanya katılan aktivistler, sayıları 40 bini bulan siyasi tutuklulara desteklerini ifade etmek amacıyla başlarına plastik poşet geçirmiş şekilde fotoğraflar çekerek yayınladı.

3 gündür 42-45 derece arası sıcak hava dalgasına uğrayan Mısır'da onlarca kişi yüksek sıcaklık etkisiyle rahatsızlanarak bayılmaları nedeniyle hastanelere kaldırıldı. Mısır Sağlık Bakanlığı, çarşamba günü sabahıyla sona ermesi beklenen sıcaklık dalgası bitene kadar vatandaşları 'güneşe dolayısız şekilde uzun süre maruz kalmayın' uyarısında bulundu.

Mısır Meteoroloji Kurumuna göre, dünden bu yana artan hava sıcaklığı bugün bazı bölgelerde 49 dereceye kadar yükselirken, başkent Kahire'de 46 derece dolaylarında seyretti. Hava sıcaklığının yarın etkisini daha da arttırması bekleniyor.

Ülkede son iki yılda yaşanan benzer sıcaklık dalgası sonucu cezaevlerinde ölüm vakaları yaşanmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 19:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35