Mısır'da Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığına tepkiler

Çeşitli kentlerde düzenlenen gösterilerde, Sisi'nin cumhurbaşkanlığına aday olması protesto edildi

Mısır'da Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığına tepkiler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde, geçen yıl 3 Temmuz'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı darbe yapan Abdulfettah es-Sisi'nin Savunma Bakanlığından istifa ederek cumhurbaşkanlığına aday olması protesto edildi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla Eş-Şarkıyye ilinde düzenlenen gösteride, Sisi'nin adaylığı eleştirilirken, kötü hayat şartları, fiyat artışları ve "Baltacı" olarak adlandırılan suç gruplarının etkinliğini arttırması protesto edildi.

Dimyat kentinde Sabah 7 Hareketi tarafından düzenlenen gösteride de darbe karşıtlarının sembolü haline gelen "Rabia" işareti yapıldı. Kentin çeşitli bölgelerinde insan zincirleri oluşturan göstericiler, darbe karşıtı sloganlar attı.

El-Kalyubiyye'de sokaklara çıkan darbe karşıtları ise gösterilerde hayatını kaybedenler için "kısas" alınmasını ve tutuklu bulunan göstericilerin serbest bırakılmasını talep etti. Gösteri sırasında eski Savunma Bakanı Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim aleyhinde sloganlar atıldı.

İçişleri Bakanlığı dünkü gösterilerde, aralarında kadın gazeteci Meyade Eşref'in de (22) bulunduğu 5 kişinin hayatını kaybettiğini ve 11 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 13:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35