banner39

banner35

Mısır'da son üç yılda binlerce darbe karşıtı yargılandı

Temmuz 2013'te ordunun yönetime el koymasından bu yana aralarında kadın ve çocukların da olduğu darbe karşıtı 3 bin 391 sivil askeri mahkemelerde yargılandı

Ortadoğu 11.08.2016, 22:35 12.08.2016, 09:14
Mısır'da son üç yılda binlerce darbe karşıtı yargılandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te ordunun yönetime el koymasından bu yana aralarında kadın ve çocukların da olduğu darbe karşıtı 3 bin 391 sivilin askeri mahkemelerde yargılandığı bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Arap İnsan Hakları Örgütü tarafından yayımlanan raporda, Mısır'da 2013 yılındaki askeri darbeden 1 Ağustos 2016'ya kadar aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 3 bin 391 sivilin askeri mahkemelerde yargılandığı belirtildi.

Toplam 138 ayrı davadan yargılanan söz konusu sanıklardan 3 bin 203'ünün çeşitli cezalara çarptırıldığı, yalnızca 188'inin beraat ettiği kaydedildi.

Sanıklar arasında gazetecilerin de bulunduğu ifade edilen raporda, çoğunluğunun "yönetime muhalefet etmek" suçlamasıyla yargılandığı aktarıldı.

Raporda, sanıklar hakkında somut delillerin olmadığı, yargılamaların yalnızca güvenlik güçlerinin tanıklıklarına ve gözaltına alınanlara işkence altında zorla yaptırılan itiraflara dayandığı kaydedildi.

Mısır rejiminin işlediği suçlara karşı uluslararası toplumun sessizliği eleştirilen raporda, "Bu sessizlik, Mısır rejiminin hiçbir uluslararası kanundan korkmadan tereddütsüz daha fazla suç işlemesine yeşil ışık yakıyor." ifadesine yer verildi.

Uluslararası topluma, siyasi tutuklamalara son vermesi, idam kararlarını kaldırması ve sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına son vermesi için Mısır makamlarına baskı yapma çağrısında bulunuldu.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?