banner39

Mısır'da sonuçların açıklanması ertelendi

Mısır'da yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim sonuçlarının açıklanması ertelendi.

Ortadoğu 21.06.2012, 00:02 21.06.2012, 07:03
Mısır'da sonuçların açıklanması ertelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu Üyesi Hatem Bicato, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun sonuçlarının açıklanmasının ertelendiğini bildirdi.

Komisyon, daha önce yaptığı açıklamada, kesin sonuçların yarın ilan edileceğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu Üyesi Hatem Bicato, düzenlediği basın toplantısında, seçimlere yönelik itirazlardan dolayı, sonuçların açıklanmasını ertelemek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Sonuçların açıklanmasının belirlenmeyen bir tarihe ertelendiğini kaydeden Bicato, ikinci turda yarışan iki adayın da birçok yerde sonuçlara itiraz ettiğini belirtti.

İkinci turda yarışan adaylar Mursi ve Şefik'in avukatlarının, komisyona 400 kadar şikayet dilekçesi verdiklerini anlatan Bicato, iki adayın avukatlarının itiraz ettikleri konuların komisyonda dinlenmesinin 5 saat sürdüğünü vurguladı.

Seçim sonuçlarına ilişkin açıklamanın tüm itirazların değerlendirilmesinden sonra yapılacağının altını çizen Bicato, sonuçların açıklanması için kesin bir tarih vermekten kaçındı.

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık yönetimi ardından yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna kalan Hürriyet ve Adalet Partisi adayı Muhammed Mursi ile eski rejimin son Başbakanı Ahmet Şefik arasındaki seçim, 16-17 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilmişti.

Mısır basını, gayrı resmi sonuçlara göre, Mursi'nin seçimleri kazandığını duyururken, ofisinden yapılan açıklamada seçimi Ahmet Şefik'in kazandığı iddia edilmişti.

 

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?