banner15

Mısır'da tarihi devalüasyon: Yüzde 50

Mısır'da karaborsa faaliyetlerinin önüne geçebilmek için yüzde 50 oranında devalüasyon yapıldı

Mısır'da tarihi devalüasyon: Yüzde 50

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni- Kahire

Mısır ekonomisinde son aylarda artan kriz sonucu serbest para piyasasına gitme kararı alan Mısır'da yüzde 50 oranında devalüasyon geldi. Mısır Merkez Bankası'nın kararından sonra doların resmi kuru 8.88 Mısır poundundan 13.5'a yükseldi. Banka ayrıca faiz oranlarında artışa giderek yüzde 14,75'e çıkardı.

Yaptığı darbe ile Mursi iktidarını devirerek başa gelen Sisi Cuntası, Körfez ülkelerinden gelen yardım ve kredilerle ayakta duruyordu. Son dönemde artan siyasi anlaşmazlıklar sonrası Suudi Arabistan, Sisi yönetimine açtığı muslukları kapatmaya başlamış, ardından da Mısır IMF'den kredi istemişti. Geçtiğimiz aylarda Mısır IMF ile 12 milyar dolarlık bir kredi anlaşması imzalamıştı.

Üç gün önce, Mısır Poundu'nun dolar karşısında hızlı gerilemesi üzerine, ülkedeki Ticaret Odaları Birliği (TOB) iki hafta boyunca doları boykot çağrısında bulunmuştu. Karaborsada 18 pound düzeyine ulaşan dolar üzerindeki talepleri düşürmek amacıyla, ülkedeki ithalat da en düşük seviyeye getirilmeye çalışılıyordu. Bu amaçla, beyaz eşya ve eğlence amaçlı malların ithalatı üç ay süreyle durdurulmuştu.

DÖVİZ REZERVİ GİDEREK DÜŞÜYOR

Turizm ve dış yatırımlar gibi ana döviz gelir kaynaklarında yaşanan durgunluk nedeniyle ülkede dolar rezervi 19,6 milyar dolara düşmüş durumda. Mısır yönetimi, rezervdeki hızlı düşüşün ardından IMF'nin kapısını çalmak zorunda kaldı. IMF ise Mısır'a 12 milyar dolarlık kredi vermek için önemli şartlar ileri sürdü. Bu şartlar arasında petrol ürünleri, elektrik ve gıda maddeleri üzerindeki sübvansyonun kaldırılması, KDV gibi yeni vergiler konması da var. Mısır yönetimi, IMF'nin Mısır'dan ek finansman olarak toplamasını istediği 6 milyar doları sağlamak için Süveyş Kanalının servislerini de, Avrupa ülkelerine peşin olarak indirimli şekilde satmaya arzetti. Kamu sekörüne bağlı birçok firma ve tesisin özelleştirmesinin önünü açan Mısır yönetimi, devlete bağlı Kahire Bankası ve United Bank gibi bankaları da satacağını duyurdu.

AVRUPA'DAN DA YARDIM İSTEMİŞTİ

Mısır, Avrupa Birliği'nden (AB) ekonomik yardım talep etti. Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Samih Şükri, dün akşam başkent Kahire'de ülkesini ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) Maşrık Ülkeleri İlişkileri Komitesi Başkanı Marisa Matias ve beraberindeki heyet ile görüştü.

Şükri görüşme sırasında Mısır'daki ekonomik ve siyasi olaylar ile hükümetin, Uluslararası Para Fonu (IMF) işbirliğiyle benimsediği ve yakın zamanda anlaşma yapılması beklenen ekonomik reform paketi hakkında bilgi verdi.

"MISIR AB'DEN YARDIM BEKLİYOR"

Mısır'ın AB'den ekonomik yardım beklediğini belirten Şükri, ülkesinin siyasi istikrarsızlık ve çatışmaların şiddetlendiği bölgede istikrarın tesisinde temel taşlardan biri konumunda olduğunu vurguladı.

Dışişleri Başkanı Samih Şukri dün de başkent Kahire'de Almanya Ulusal Güvenlik Danışmanı Christoph Heusgen ile bir araya gelerek ülkedeki ekonomik durumu ele almıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 14:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35