banner39

Mısır'da tarihi oy verme işlemi sürüyor

Yarın da devam edecek olan seçimde, adaylardan birisi yüzde 50 ve üzerinde oy alırsa, ikinci tura ihtiyaç olmayacak

Ortadoğu 23.05.2012, 12:58 23.05.2012, 13:20
Mısır'da tarihi oy verme işlemi sürüyor

Abdullah Aydoğan Kalabalık - Dünya Bülteni / Kahire

Mısır 25 Ocak Tahrir Devrimi'nin ardından ciddi bir demokratikleşme sürecine girdi. Bu süreçte  Port Said futbol katliamı, masbüro ve başbakanlık çatışmaları gibi olaylarda onlarca insanın hayatını kaybetti.

Mısır geçen bir buçuk yıllık süre zarfında parlamento ve şura meclisleri seçimlerini başarıyla gerçekleştirdi. Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkede en önemli adım Cumhurbaşkanının seçilmesi ve askerin kışlasına dönmesiydi.

Bu gün ve yarın devam edecek olan oy verme işleminin ardından adaylardan birisinin yüzde 50 ve üzerinde oy alması durumunda, ikinci tura ihtiyaç olmayacak ve Yüksek Askeri Konsey'in ülkenin yönetimini sivillere daha erken verme teslim etme ihtimali gündeme gelecek.

Sabah saat 08.00'de başlayan oy verme işleminin sonucunun, Arap Baharı'nın geleceğinde son derece etkili olacağı öngörülüyor. Özellikle de Mısır dışındaki Arap ülkeleri gözlemcileri bu günü, Mısır ve bölgenin tarihini değiştirecek kader günü olarak yorumluyor.

Katılımın yüksek olduğu gözlenen seçimlerde oy verme işlemi normal devam ediyor. Her hangi bir şiddet olayı yaşanmadı.

Daha önce yayınlanan kamuoyu araştırmalarında devrim sonrasında Müslüman Kardeşler'in Cumhurbaşkanlığına aday göstermeme kararının ardından, müstakil olarak aday olan Abdulmunim Ebulfutuh önde gözüküyor.

Son iki haftada Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi özellikle de Mısır dışında yaklaşık 40 ülkede yapılan oy verme işleminde sürpriz yaparak rakiplerini geçmiş ve ikinci sıraya yükselmişti.

Mübarek dönemi kalıntılarından birisi olarak isimlendirilen Amr Musa ve solcu, liberal ve Nasırcı kesimlerin temsilcisi Hamdin Sabahi'nin de da hatırı sayılır oranda oy alacağı tahmin ediliyor.

SUFİLER OY KULLANMAYACAK

Mübarek kalıntısı olarak bilinen Ahmed Şefik'e oy verecekleri tahmin edilen tarikatler, bütün adaylara eşit uzaklıkta durma ve oy kullanmamayı kararlaştırdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?