banner39

Mısır'da temel gıda maddeleri karaborsada | FOTO

Mısır'da pirinçten sonra şekerde de karaborsa sebebiyle fiyatlar aşırı miktarda artarken halk büyük sıkıntı yaşıyor

Ortadoğu 26.10.2016, 10:39 26.10.2016, 12:13
Mısır'da temel gıda maddeleri karaborsada | FOTO

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni/ Kahire

Mısır’da yoksul halk temel gıda maddelerini bile temin etmekte zorluk çekiyor. Ülkede ana gıda maddelerinden sayılan pirinç ve yağın fiyatlarının son dönemde aşırı yükselmesinin ardından şekerde de sıkıntı yaşanıyor. Piyasada bir aydan fazla süredir bulunmayan şeker, vurgunculuk nedeniyle karaborsada normal fiyatının üç katına satılıyor.

Mısır'daki yoksul ve dar gelirli insanlar gıda maddelerindeki sürekli fiyat artışına artık ayak uyduramıyor. Yurtdışından alınan malların fiyatlarını etkileyen döviz sıkıntısı yetmiyormuş gibi gözü doymaz vurguncu tüccarlar fakirlerin yaşadıkları sıkıntılara yeni sıkıntılar kattı. 

1,5 ay önce piyasadan tamamen çekilen şekerin fiyatı, bir ay içerisinde 5 pounddan 15 pounda çıktı. Bu duruma karşı hareket etmek zorunda kalan Mısır makamları, şekeri büyük miktarda stok eden şirketlere ve tüccarların depolarına baskın düzenleyerek 9 bin ton ele geçirdi.   

Şekeri yurtdışından temin etmek için bazı şirketlerle anlaştığını açıklayan Mısır hükümeti, şeker sıkıntısını birkaç hafta içerisinde tamamen gidereceklerini ifade etti.

Yılda 3,1 milyon ton şeker tüketen Mısır, sadece 2,4 milyon ton üretebiliyor. 700 bin tonluk açığı yurtdışından almak suretiyle kapatıyor. 

Geçtiğimiz Ağustos ayında bebek sütüyle ilgili de benzer bir sıkıntı yaşanmıştı. Sütün fiyatı 18 pounddan 60 pounda yükselmişti. Ancak ülkede bir sürü gelir kaynağını kontrol eden ordu, lazım olan bebek sütünü yurtdışından alarak piyasalarda 30 pounda sağladı.

Mısır'daki turizm sektörü ve Süveyş Kanalı gelirlerinin gerilemesinin ve yabancı yatırımcıların ülkeden kaçmasının ardından ülkede daha fazla derinleşen döviz sıkıntısı nedeniyle Mısır hükümeti yurtdışından alınan bazı mallara yasak getirdi. Doların resmi kuru 8,88 pound iken, karaborsada 16 pound düzeyine ulaştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?